ПДФО зі спадщини: хто, коли, скільки

1038
Здебільшого при спадкуванні податок на доходи фізичних осіб сплачувати не потрібно. Проте іноді сплачувати цей податок з вартості спадщини таки доводиться. Хто ж має платити ПДФО із вартості спадщини, а хто від такого обов’язку звільнений?

Для різних категорій спадкоємців встановлені різні ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Ставки ПДФО

Пункт 174.2 Податкового кодексу України (ПК) передбачає застосування трьох розмірів ставок ПДФО для оподаткування спадщини. Яку саме застосовувати — залежить від об’єкта спадкування та статусу спадкоємця.

Нульова ставка

Нульову ставку ПДФО застосовують у кількох випадках. Найпоширенішим є випадок, коли спадкоємець — член сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. «а» пп. 174.2.1 ПК). Хто є членом сім’ї першого ступеня споріднення, визначає підпункт 14.1.263 ПК. Це батьки фізособи, її чоловік або дружина, діти, у т. ч. усиновлені. Тож коли спадкоємцем буде одна із цих осіб, то незалежно від об’єкта спадкування ставка ПДФО становитиме 0%. Відповідно, й податок сплачувати не потрібно.

Також нульову ставку застосовують, коли спадкоємцем є інвалід І групи, дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування. Проте така ставка спрацює лише у разі спадкування нерухомості, рухомого майна або готівкових чи безготівкових коштів (пп. «б» пп. 174.2.1 ПК). А от при спадкуванні зазначеними особами, наприклад, цінних паперів, майнових чи немайнових прав доведеться сплатити ПДФО.

Не потрібно утримувати ПДФО й тоді, коли дитина-інвалід успадковує нерухоме або рухоме майно.

Зверніть увагу, що для застосування нульової ставки ПДФО при спадкуванні інвалідом І групи, дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, або дитиною-інвалідом не має значення ступінь споріднення зі спадкодавцем. Головне — наявність відповідного статусу у спадкоємця.

Також нульову ставку застосовують при спадкуванні будь-яким спадкоємцем грошових заощаджень, поміщених:

  • до 02.01.1992 — в Ощадбанк СРСР та установи державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (йдеться про облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР);
  • протягом 1992–1994 років — в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху, погашення яких не відбулося.

У решті випадків при спадкуванні доведеться сплачувати ПДФО.

Ставка 5%

За ставкою ПДФО 5% оподатковують будь-які об’єкти спадщини, які успадковують особи, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 ПК).

Сюди потрапить і оподаткування спадщини у вигляді цінних паперів, майнових чи немайнових прав, спадкоємцями яких є інвалід І групи, дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування.

Ставка 15% або 20%

А от якщо спадкоємцем чи спадкодавцем буде нерезидент України, то при оподаткуванні спадщини потрібно застосовувати ставку ПДФО 15% (20%).

Визначення вартості спадщини

Щоб установити суму податку, потрібно визначити вартість спадщини.


За ставкою ПДФО 5%
оподатковується вартість спадщини, яку успадковують особи, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення


Вартість успадкованої нерухомості або рухомого майна визначають на підставі проведеної оцінки. Це передбачає стаття 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-ІІІ (далі — Закон № 2658).

Зверніть увагу: коли при спадкуванні майна застосовують нульову ставку ПДФО, то проводити оцінку не обов’язково. З цим погоджувалися й податківці (див. лист МДЗ від 25.12.2013 № 20795/5/99-99-17-03-03-16). А з 01.01.2015 у абзаці 8 частини другої статті 7 Закону № 2658 зазначено, що проведення оцінки обов’язкове при оподаткуванні майна згідно із законом, крім випадків визначення розміру ПДФО при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Окремий порядок визначення вартості встановлено при спадкуванні легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Їх вартість визначають не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (п. 174.7, 173.1 ПК).


Проводити оцінку спадщини
не потрібно при застосуванні нульової ставки ПДФО


Середньоринкову вартість має розраховувати Мінекономрозвитку відповідно до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 № 403. До того ж Мінекономрозвитку має щоквартально оприлюднювати на своєму веб-сайті середньоринкову вартість транспортних засобів для кожної марки та моделі транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу. Наразі на сайті Мінекономрозвитку функціонує калькулятор визначення середньоринкової вартості транспортних засобів.

Але, як зазначали, проводити оцінку майна потрібно тільки для випадків, коли спадщина оподатковується за ставкою 5% або 15% (20%).

При спадкуванні земельних ділянок для визначення суми ПДФО використовують нормативну грошову оцінку такої ділянки (ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378–IV). Це правило не поширюється на спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення, а також при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Декларування та порядок сплати ПДФО

Сплата резидентами

Пункт 174.3 ПК визначає, що відповідальним за сплату ПДФО до бюджету є спадкоємець. До того ж фізособи-резиденти мають зазначити вартість спадщини в податковій декларації про майновий стан та доходи. На сьогодні її чинна форма затверджена наказом МДЗ від 11.12.2013 № 793. У ній вартість спадщини зазначають у рядку 01.05 розділу ІІ. Потрібно також заповнити додаток 2 до декларації. У ньому зазначають найменування та характеристику об’єкта спадщини, його вартість та суму ПДФО.

Нагадаємо, що податкову декларацію про майновий стан та доходи подають до 1 травня наступного за звітним року. А сплатити задекларований ПДФО потрібно до 1 серпня.

Проте фізособа може сплатити ПДФО із вартості спадщини до нотаріального оформлення об’єкта спадщини. Тоді подавати річну декларацію не потрібно (абз. 2 п. 174.3 ПК).

Сплата нерезидентами

Трохи інакша справа з оподаткуванням спадщини у спадкоємців-нерезидентів. Вони зобов’язані сплачувати ПДФО до нотаріального оформлення об’єктів спадщини. Без документа про сплату ПДФО нотаріус не видає їм свідоцтво про право на спадщину (абз. 2 п. 174.4 ПК).

Звітність нотаріусів щодо спадщини


Спадкоємець-резидент
має зазначити вартість спадщини та суму ПДФО у податковій декларації про майновий стан і доходи


Окрім спадкоємців, звітувати щодо спадщини мають також нотаріуси. Вони подають фіскальному органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому розділом ІІІ ПК для податкового розрахунку. Таку інформацію нотаріусам потрібно подавати за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса (п. 174.4 ПК).

Як роз’яснили податківці в Узагальнюючій податковій консультації від 17.07.2015 № 507, нотаріуси мають у податковому розрахунку форми № 1ДФ зазначати:

  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта фізособи (для фізособи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація (графа 2 розділу І);
  • суму нарахованого доходу (графа 3а розділу І);
  • суму сплаченого ПДФО (графа 4 розділу І);
  • ознаку доходу згідно з довідником ознак доходів (графа 5 розділу І).

Водночас використовують ознаку доходу «113»-«117» залежно від спадкоємця.

Але тішить те, що податківці не наполягають на штрафах за пунктом 119.2 ПК за неподання або несвоєчасне подання нотаріусами форми № 1ДФ. Адже інформація, яку має подавати приватний нотаріус до фіскального органу, не є податковою звітністю в розумінні розділу ІІ ПК.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль