У адвоката не було доходу в 2014 році: чи необхідно подавати звіт з ЄСВ

15

ПРОБЛЕМА

Фізособа, яка провадить незалежну профдіяльність (адвокат), стала на облік в органі ДФС у липні 2014 року. Чи слід їй було окремо ставати на облік в органі ПФУ? Чи необхідно такій особі за підсумками 2014 року звітувати до ПФУ з ЄСВ, якщо протягом звітного року доходи від своєї діяльності вона не отримувала?

РІШЕННЯ

Насамперед зазначимо, що, починаючи з 01.10.2013, усі процедури щодо адміністрування єдиного соціального внеску (ЄСВ), прийняття та оброблення звітності з ЄСВ здійснює центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (наразі Державна фіскальна служба України; ДФС). Тому звітувати з ЄСВ необхідно до органів ДФС, а не до Пенсійного фонду України (ПФУ).

Адже саме ДФС та її територіальні органи ведуть облік ЄСВ та контролюють його сплату, ведуть реєстр страхувальників, отримують звіти та проводять перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, у т. ч. адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, є платниками ЄСВ (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ; далі — Закон № 2464).

Відзначимо, що до 01.01.2015 обов’язковою умовою віднесення відповідних осіб до платників ЄСВ за наведеною нормою була ще й їх неприналежність до працівників чи фізичних осіб — підприємців.

Проте вже з 01.01.2015 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками ЄСВ попри те, чи є вони найманими працівниками, чи підприємцями. Тобто, особи, які отримують дохід від незалежної професійної діяльності та одночасно є найманими працівниками (застрахованими особами), не звільняються від сплати ЄСВ за себе. Особи, які одночасно здійснюють незалежну професійну та підприємницьку діяльності, сплачують ЄСВ з усіх доходів.

Внимание

Підпункт 14.1.226 Податкового кодексу України в цілях оподаткування дещо інакше трактує незалежну професійну діяльність. Згідно з цією нормою такою визнається участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Взяття на облік самозайнятих осіб як платників ЄСВ здійснюється також саме органом ДФС, а не ПФУ, шляхом унесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Фіскальні органи, у свою чергу, повідомляють Пенсійний фонд про взяття на облік платників ЄСВ із зазначенням органу ДФС, в якому взято на облік платника. (абз. 2 та 8 ч. 1 ст. 5 Закону № 2464). Тож додатково звертатися до органів ПФУ особі, що провадить незалежну діяльність, для постановки на облік немає як потреби, так і підстав.

Пункт 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 зобов’язує платників ЄСВ подавати звітність та сплачувати ЄСВ до органу ДФС за їх основним місцем обліку.

При цьому особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані відзвітувати та сплатити ЄСВ, нарахований за календарний рік до 1 травня наступного року. Звітним періодом для них є календарний рік. (абз. 4, 5 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Отже, граничним терміном подання звіту особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за 2014 рік та граничним строком сплати ЄСВ за звітний рік є 30.04.2015.

Звіт такими платниками ЄСВ подається за формою згідно з додатком 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (форма № Д5 (річна)) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом МДЗ від 09.09.2013 № 454 (далі — Порядок № 454). При цьому пункт 4.12 Порядку № 454 уточнює, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно — займаються незалежною професійною діяльністю, формують та подають до органів ДФС звіт згідно з таблицею 3 додатка 5 до цього Порядку.

Ані Закон № 2464, ані Порядок № 454 не передбачають для осіб, які провадять незалежну діяльність, можливості неподання звітності з ЄСВ. Принаймні, з причини неотримання доходу за звітний період.

Внимание

Відповідно до пункту 9-3 розділу VIII Закону № 2464 платники ЄСВ, які перебувають на обліку в органах ДФС, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, звільняються від обов’язку подання звітності з ЄСВ на період з 14.04.2014 до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану. Така поблажка поширюється і на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Ураховуючи зазначене, якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, не отримувала доходів від цієї діяльності впродовж певного звітного періоду, звіт до органів ДФС усе одно доведеться подавати, але з прочерками.

Внимание

У разі незаповнення того чи іншого рядка звіту через відсутність операції цей рядок прокреслюється (п. 2.3 Порядку № 454).

Подати звіт до органу ДФС за місцем взяття на облік страхувальник може засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, на паперових носіях разом з електронною формою на електронних носіях інформації або на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п’яти. Причому звіт, надісланий поштою, не вважатиметься поданим.

Слід також мати на увазі, що за неподання звітності щодо ЄСВ на особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, чекатиме штраф від 30 до 40 нмдг (від 510 до 680 грн.) відповідно до частини 1 статті 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

К сведению

Новації в нарахуванні ЄСВ за відсутності доходу

Із 01.01.2015 запрацювала нова редакція пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464, згідно з яким, якщо платником ЄСВ не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він має право самостійно визначити базу нарахування. Але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом № 2464 (з 01.01.2015 по 30.11.2015 — 20 706,00 грн., з 01.12.2015 — 23 426,00 грн.). При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (з 01.01.2015 по 30.11.2015 — 422,65 грн., з 01.12.2015 — 478,17 грн.). З огляду на зазначене, починаючи з 01.01.2015, якщо особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, то вони можуть не визначати базу ЄСВ. Оскільки це право, а не обов’язок платника. Однак спрацьовує таке правило тільки до періодів, що починаються з 01.01.2015. При поданні ж звіту за формою № Д5 (річна) за 2014 рік воно не застосовується.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль