Відображення в декларації з податку на прибуток та бухобліку підприємства поворотної фінансової допомоги

29

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від засновника — платника єдиного податку. Як відображається в декларації про прибуток підприємства повернення суми допомоги у 2013 році, якщо воно подає декларацію раз на рік? Як враховуються ці суми у бухгалтерському обліку?

РІШЕННЯ

Поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 Податкового кодексу України; ПК).

Оподаткування поворотної фінансової допомоги згідно з вимогами ПК здійснюється таким чином. Якщо поворотна фінансова допомога отримана від засновника підприємства — неплатника податку на прибуток, сума такої допомоги не включається до податкового доходу підприємства лише у тому випадку, коли вона повертається засновнику протягом 365 календарних днів з дня її отримання (пп. 135.5.5 ПК). У разі неповернення протягом цього строку сума допомоги буде включено до податкових доходів.

У разі якщо у майбутніх звітних податкових періодах підприємство повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму податкових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення.

При цьому доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих відсотків, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

Відповідно до пункту 152.9 ПК базовим податковим (звітним) періодом для цілей оподатковування податком на прибуток є календарний квартал або календарний рік для платників податків, визначених у пункті 57.1 ПК.

Так, для платників податку на прибуток, у яких оподатковуваний дохід за минулий рік не перевищив 10 млн. грн., встановлено річний звітний період.

Тобто у випадку отримання поворотної фінансової допомоги від засновника та повернення цієї суми протягом 365 к. дн. підприємство не включає суму допомоги ні до складу податкових доходів, ні до податкових витрат у декларації з податку на прибуток за 2013 рік.

Якщо ж повернення суми допомоги засновнику — платнику єдиного податку припадає на строк, що перевищує 365 к. дн. (але протягом поточного року), підприємство повинно відобразити таку суму у складі інших податкових доходів. Під час повернення такої допомоги підприємство має право включити суму поворотної допомоги до складу інших податкових витрат річної декларації. Умовні проценти при цьому не нараховуються.

Що стосується відображення отриманої поворотної фінансової допомоги у бухгалтерському обліку, то така сума не включається до складу доходу платника податку. Згідно з пунктом 6 П(С)БО 15 «Дохід» надходження, що належать іншим особам, не визнаються доходами.

Отримання запозичених коштів не приводить до збільшення активів або зменшення зобов’язань, що обумовлює зростання власного капіталу (п. 5 П(С)БО 15).

Отримана поворотна фінансова допомога відображається підприємством у складі кредиторської заборгованості відповідно до П(С)БО 11 «Зобов’язання».

Якщо заборгованість буде погашено протягом 12 місяців, то сума поворотної фінансової допомоги враховується на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» як поточні зобов’язання.

Якщо заборгованість буде погашено протягом строку, що перевищує 12 місяців, починаючи з дати балансу, то сума допомоги враховується на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання».



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль