Особливості обліку матеріальної допомоги працюючим пенсіонерам

17

ПРОБЛЕМА

При наявності прибутку підприємство виплачує працюючим пенсіонерам матеріальну допомогу у розмірі двох посадових окладів. Чи потрібно нараховувати ЄСВ на матеріальну допомогу? Чи оподатковується така допомога ПДФО? Чи відносяться такі витрати до складу податкових? Як відобразити нарахування допомоги у бухобліку: за рахунок прибутку чи на витратні рахунки?

РІШЕННЯ

Матеріальна допомога, яку підприємство виплачує своїм працівникам, може мати як разовий, так і систематичний характер. Саме від цього залежить порядок її оподаткування.

Оскільки із суті поставленого запитання не можна зробити однозначний висновок, тому розглянемо можливі варіанти.

Систематична матеріальна допомога

Виплата такої матеріальної допомоги передбачається законодавчими актами, колективним договором підприємства або в трудових договорах працівників. Вона, як правило, надається всім або більшості працівників підприємства. Наприклад, якщо у колективному договорі передбачено надання матеріальної допомоги щороку (за наявності прибутку) всім працівникам у розмірі посадового окладу, а працюючим пенсіонерам — по два посадових окладів, то така матеріальна допомога вважатиметься систематичною.

ПДФО

Матеріальна допомога, яка має систематичний характер, з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати та включається в загальний місячний оподатковуваний дохід платника податку. Працюючі пенсіонери у даному випадку не є виключенням.

Така матеріальна допомога належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат (пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі — Інструкція № 5). Тому вона підлягає оподаткуванню ПДФО.

ЄСВ

Для підприємств, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну й додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Такі вимоги встановлені відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Важно

Враховуючи зазначене, матеріальна допомога систематичного характеру є базою для нарахування та утримання ЄСВ.

При цьому звільнення від сплати ЄСВ для працюючих на підприємстві пенсіонерів чинним законодавством не передбачено.

податок на прибуток

Згідно з пунктом 142.1 Податкового кодексу України (ПК) до складу податкових витрат платника податку включаються витрати на оплату праці фізосіб, які перебувають у трудових відносинах із таким платником податку. До зазначених витрат відносяться, зокрема, нараховані витрати на оплату основної та додаткової заробітної плати й інших видів заохочень, будь-яка інша оплата, установлена за домовленістю сторін.

Оскільки матеріальна допомога, що має систематичний характер, є однією зі складових заробітної плати, вона включатиметься до складу податкових витрат у загальновстановленому порядку.

Разова матеріальна допомога

Тобто якщо надання матеріальної допомоги не передбачено колдоговором, або її надають лише працюючим пенсіонерам, або, наприклад, у колдоговорі визначено, що «можна виплачувати матдопомогу працюючим пенсіонерам за наявності прибутку», у такому випадку вона не входить до фонду оплати праці. Причому, як наголошують фахівці Пенсійного фонду у листі від 13.07.2011 № 14399/03-20, необхідність отримання такої допомоги має виникати раптово, а її розмір визначається адміністрацією підприємства.

Внимание

Оскільки матеріальна допомога разового характеру не належить до фонду оплати праці, вона не є базою для нарахування ЄСВ та не включається до податкових витрат підприємства.

Стосовно оподаткування ПДФО такої матеріальної допомоги слід зазначити таке. Згідно з вимогами підпункту 170.7.3 ПК така допомога кваліфікується як нецільова благодійна допомога. Її сума не включається до оподатковуваного доходу платника податку в розмірі, що не перевищує (протягом звітного податкового року сукупно) граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом 1 підпункту 169.4.1 ПК (у 2014 році — 1710 грн.).

Відображення в бухгалтерському обліку матеріальної допомоги

Чинне законодавство дозволяє підприємствам розподіляти прибуток, що залишається у їх розпорядженні, за напрямами використання на власний розсуд. У процесі розподілу чистого прибутку формуються грошові фонди цільового призначення, зокрема, фонд матеріального заохочення.

При цьому слід пам’ятати, що вимога щодо формування фонду матеріального заохочення (стимулювання) має бути передбачена установчими документами підприємства (ч. 3 ст. 142 Господарського кодексу України).

Спрямування підприємством частини чистого прибутку на матеріальне заохочення у бухгалтерському обліку відображається за дебетом субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» та кредитом субрахунку 663 «Розрахунки за іншими виплатами».

Пример

Відображення в обліку виплати матеріальної допомоги разового характеру за рахунок чистого прибутку підприємства

За підсумками року підприємство отримало прибуток. Згідно з наказом керівника підприємства за рахунок чистого прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства після виплати дивідендів, нараховано і виплачено трьом працюючим пенсіонерам разову матеріальну допомогу у розмірі двох посадових окладів.

Посадовий оклад кожного з пенсіонерів — 1300,00 грн.

Тобто кожному з пенсіонерів призначено матеріальну допомогу в сумі 2600,00 грн. (1300,00 грн. × 2).

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Нараховано одноразову матеріальну допомогу працюючим пенсіонерам (3 × 2600,00)

443

663

7800,00

2

Утримано ПДФО (3 × (2600,00 грн – 1710 грн.) × 15%)

663

641

400,50

3

Перераховано ПДФО до бюджету

641

311

400,50

4

Видано матеріальну допомогу працюючим пенсіонерам з каси підприємства

663

301

7399,50

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль