Оподаткування доходів у вигляді зарплати та орендної плати

25

ПРОБЛЕМА

Підприємство нарахувало працівнику за вересень 2015 року доходів на суму 27 530 грн. Черговість нарахування/виплати така: орендна плата за користування земельною ділянкою в натуральному вигляді — 5300 грн., зарплата — 4500 грн.; орендна плата за користування земельною ділянкою в грошовому вигляді — 14 830 грн., орендна плата за користування рухомим майном — 2900 грн. За якими ставками ПДФО оподатковуються такі доходи і коли проводиться розрахунок податку?

РІШЕННЯ

Відповідно до пункту 167.1 ПК ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2–167.5 цієї статті), у т. ч. і, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

У 2015 році ставка 15% застосовується до доходів, які є меншими або дорівнюють 12 180 грн. (1218 грн. × 10), а 20% — до суми перевищення над 12 180 грн. зазначених доходів, отриманих платником податку у звітному податковому місяці.

Крім того, для оподаткування доходу в негрошовій формі потрібно врахувати вимоги пункту 164.5 ПК і застосувати «натуральний» коефіцієнт. Якщо дохід оподатковується за ставкою 15%, коефіцієнт становить 1,176471, якщо застосовується ставка 20%, коефіцієнт — 1,25.

Нарахування єдиного внеску

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) не нараховується при сплаті орендної плати на користь фізичної особи. Аналогічний висновок зроблено у листі ПФУ від 10.08.2011 № 16534/03-20.

Максимальний розмір бази нарахування ЄСВ установлено на рівні 17 розмірів прожиткового мінімуму на працездатну особу (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464). У 2015 році сума, що перевищує 23 426 грн. (1378 грн. × 17), не оподатковується ЄСВ.

У такому випадку на всю зарплату 4500,00 грн. підприємство нараховує ЄСВ (за ставкою, яка залежить від класу професійного ризику виробництва підприємства), а утримує — за ставкою 3,6%.

Сума утриманого із заробітної плати ЄСВ складає 162,00 грн. (4500,00 грн. × 0,036).

Обчислення ПДФО

Підприємство одночасно виплачує працівнику два види доходів — заробітну плату та орендну плату. Тому з метою дотримання вимог пункту 167.1 ПК насамперед слід оподатковувати доходи, що входять до складу заробітної плати, а потім доходи на підставі цивільно-правових договорів оренди. У листі від 03.02.2011 № 2346/6/17-0715, № 2918/7/17-0717 ДПА роз’яснює, що формувати оподатковуваний дохід потрібно за мірою виникнення у платника податку кожного з видів оподатковуваного доходу (на підставі підтвердження факту/дати виникнення доходу первинними документами, зокрема наказами про виплату/надання певних видів доходів).

Оскільки виплату орендної плати в негрошовому виразі здійснено раніше, ніж нараховано заробітну плату, то таку орендну плату слід оподатковувати насамперед із застосуванням ставки 15%.

Оподаткуванню за ставкою 15% підлягає дохід в негрошовій формі в розмірі 6235,30 грн. (5300,00 грн. × 1,176471), заробітна плата в розмірі 4500,00 грн. та частина орендної плати за землю в розмірі 2380,00 грн. (12 180,00 грн. – 4500,00 грн. – 5300,00 грн.).

За ставкою 20% оподатковуємо другу частину орендної плати за землю 12 450,00 грн. (14 830,00 грн. – 2380,00 грн.) та орендну плату за рухоме майно 2900,00 грн.

У податковому розрахунку за формою № 1ДФ всі доходи потрібно буде відобразити окремо.

Із заробітної плати (ознака доходу «101») податок становить 650,70 грн. (4500,00 грн. – 162,00 грн.) × 0,15 = 650,70 грн.

Із орендної плати за землю (ознака доходу «106») податок становить 3782,30 (1292,30 грн. + 2490,00 грн.).

За ставкою 15%:

(6235,30 грн. + 2380,00 грн.) × 0,15 = 1292,30 грн.

За ставкою 20%:

12 450,00 грн. × 0,20 = 2490,00 грн.

Із орендної плати за рухоме майно (ознака доходу «102») податок становить 580,00 грн.

2900,00 грн. × 0,20 = 580,00 грн.

Якщо і заробітну плату і орендну плату нараховано в останній день місяця, то насамперед оподатковуємо за ставкою 15% заробітну плату. До загального доходу, який можемо оподатковувати за цією ставкою (12 180 грн.), включаємо орендну плату за мірою формування первинних документів, які підтверджують нарахування таких доходів.

Військовий збір

Із усєї суми нарахованого доходу потрібно утримати військовий збір. Його сума становитиме 412,95 грн. (27 530 грн. × 0,015)

Строки перерахування ПДФО

Строки перерахування до бюджету ПДФО залежать від того, в якій формі виплачувався дохід. У ситуації, коли дохід виплачується у грошовій формі, податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПК). Якщо дохід надається у негрошовій формі, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль