Військова мобілізація працівників: які дії підприємства

11

ПРОБЛЕМА

Деяких працівників підприємства мобілізовано до лав Збройних Сил України. Які документи необхідно отримати від таких працівників підприємству та які потрібно скласти на підприємстві? Які нарахування потрібно проводити таким працівникам та які звіти подавати?

РІШЕННЯ

Особи, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, користуються гарантіями, які визначено частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України. Таку вимогу містить частина друга статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Отже за працівниками, яких призивають на службу під час мобілізації, зберігається до дня фактичної демобілізації: місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.

Внимание

Тож підприємство не може звільнити працівника без його бажання.

Отримавши повістку від військкомату, працівник має написати заяву про відбуття ним на військову службу на період мобілізації, додавши до неї повістку. Далі на підставі заяви керівник видає наказ про дозвіл працівнику бути відсутнім на роботі через військову мобілізацію.

Після демобілізації працівник має надати відділу кадрів військовий квиток із відповідними відмітками про проходження військової служби.

Тобто мобілізованого працівника не звільняють. Отже, його потрібно табелювати. У табелі обліку використання робочого часу за робочі дні працівника позначаємо як «Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством» із буквеним кодом «ІН».

Внимание

Оскільки працівник все ще знаходиться у трудових відносинах із підприємством, то час служби на період мобілізації включають до стажу, що дає право на відпустки (ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Середній заробіток, який зберігається за мобілізованим працівником, розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. При чому обчислюють його виходячи із суми заробітку за два останніх місяці.

Нажаль, на сьогодні законодавчо не встановлено механізму сповіщення підприємства мобілізованими працівниками про перебування у військових частинах. Тож радимо попередити працівника, щоб він у кінці місяця сповіщав підприємство про своє перебування у військовій частині із документальним підтвердженням. Це може бути довідка із військової частини.

Попри те, що працівник фактично не працює на підприємстві, інформацію про його заробіток потрібно відображати у формах № 1ДФ та звіті з ЄСВ.

Важно

Із 01.04.2015 потрібно використовувати форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль