Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку операції з позики від нерезидента

9

ПРОБЛЕМА

Як відображаються в обліку операції щодо отримання та використання позики, яку надано нерезидентом на 1 рік?

РІШЕННЯ

У даному випадку кредит надається на рік, то він відноситься до поточного зобов’язання (п. 7 П(С)БО 11 «Зобов’язання»). У бухгалтерському обліку для відображення кредиту від нерезидента, використовують субрахунок 607, чи субрахунок 506 (за іншими позиками від небанківських установ).

Надходження коштів та заборгованість перед позичальниками відображаємо за кредитом цих рахунків. Згідно з Положенням про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою Правління НБУ від 17.06.2004 № 270, кредити (позики) в іноземній валюті від нерезидентів можуть надаватися через уповноважений банк або на поточний валютний рахунок позичальника за кордоном.

Згідно з підпунктом 139.1.4 Податкового кодексу України (ПК) витрати на погашення основної суми отриманих позик, кредитів (крім повернення поворотної фінансової допомоги, включеної до складу доходів відповідно до підпункту 135.5.5 ПК), не відносяться до складу податкових витрат.

Згідно з пунктом 141.1 ПК до складу витрат включаються будь-які витрати, пов’язані з нарахуванням процентів за борговими зобов’язаннями протягом звітного періоду, якщо такі нарахування здійснюються у зв’язку з провадженням господарської діяльності платника податку.

Таким чином, якщо підприємство отримає позику, воно обов’язково має його використати, до того ж, в межах господарської діяльності платника, інакше позичальник не матиме права на податкові витрати зі сплачених процентів.

Враховуючи те, що у даному випадку кредитор є нерезидентом, існує обмеження щодо віднесення сум сплачених процентів до складу витрат. Згідно з пунктом 141.2 ПК для платника податку, п’ятдесят та більше відсотків статутного фонду (акцій, інших корпоративних прав) якого перебуває у власності або управлінні нерезидента (нерезидентів), віднесення до складу витрат нарахування процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями на користь таких нерезидентів та пов’язаних з ними осіб дозволяється в сумі, що не перевищує суму доходів такого платника податку, отриману протягом звітного періоду у вигляді процентів від розміщення власних активів, збільшену на суму, що дорівнює п’ятдесяти відсоткам оподатковуваного прибутку звітного періоду, без урахування суми таких отриманих процентів.

Що стосується доходу, то відповідно до пункту 136.1.20 ПК, не є доходом основна сума отриманих кредитів, позик та інших доходів, що визначені нормами ПК. Таким чином, якщо у даному випадку договір не буде пролонговано, то підприємство повинне буде повернути основну суму позики по закінченню дії відповідного договору. Якщо ж підприємство цього не зробить, то це буде вже доходом позичальника і оподатковувати цю суму заборгованості потрібно буде в загальному порядку, як безповоротну фінансову допомогу.

Нараховані відсотки за користування позиками у бухгалтерському обліку визнають витратами фінансової діяльності (відповідно до п. 27 П(С)БО 16 «Витрати») та відображаються на субрахунку: 952 «Інші фінансові витрати» — відсотки за кредитами (позиками) іншими, ніж кредити банків.

Бухгалтерський облік отриманої позики та сплачених відсотків

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Зараховано суму позики на рахунок в іноземній валюті позичальника

312

607

3500 EUR

2

Нараховано відсотки на основну суму поточної позики від нерезидента

952

684

750 EUR

(7863,91 грн.)

7863,91

3

Сплачено відсотки з поточного рахунка позичальника в іноземній валюті до відповідного банківського рахунку нерезидента

684

312

750 EUR

4

Перераховано на поточний рахунок суму позики для виробничих потреб

311

312

20000 грн.

5

Повернена основна сума позики

607

312

3500 EUR

Що стосується вимог щодо терміну продажу валюти, отриманої як позику, то їх законодавством не встановлено. Тобто підприємство може на свій розсуд реалізувати валюту, коли йому знадобляться кошти в національній валюті.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль