Поворотна фінансова допомога від нерезидента — юридичної особи

48

ПРОБЛЕМА

Чи може підприємство отримувати поворотну фінансову допомогу в іноземній валюті від нерезидента — юридичної особи? Який порядок повернення фіндопомоги? Які податкові наслідки існують щодо проведення такої операції?

РІШЕННЯ

Визначення поворотної фінансової допомоги наведено в Податковому кодексі України (ПК). Так поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПК).

Резиденти (юридичні особи, фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, фізичні особи) можуть одержувати кредити, позики, у т. ч. поворотну фінансову допомогу, в іноземній валюті (далі — кредити) від нерезидентів відповідно до договорів та у відповідному порядку. Цей порядок встановлено Положенням про отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженим постановою Правління НБУ від 17.06.2004 № 270 (далі — Положення № 270).

Резидент-позичальник залучає кредит від нерезидента через уповноважений банк, який надав згоду на обслуговування операцій за договором. Договір з нерезидентом про отримання поворотної фінансової допомоги резидент-позичальник зобов’язаний зареєструвати в територіальному управлінні НБУ за місцезнаходженням банку до фактичного одержання кредиту.

Зарахування, використання і погашення поворотної фінансової допомоги в іноземній валюті проходить через поточний рахунок в іноземній валюті. Такий рахунок відкривається відповідно до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах. Ця інструкція затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492.

У підприємства на кінець звітного періоду може залишитися сума неповерненої частини поворотної фінансової допомоги. У такому разі підприємство включає її до складу податкового доходу у звітному податковому періоді (пп. 135.5.5 ПК). Якщо в майбутніх звітних податкових періодах підприємство повертає поворотну фінансову допомогу (її частину) нерезиденту, воно має право збільшити суму податкових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося повернення. Зверніть увагу, що податкові доходи резидента-позичальника не збільшуються на суму умовно нарахованих відсотків.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль