Чи виникають податкові зобов’язання при списанні кредиторської заборгованості підприємством ― банкрутом

29

ПРОБЛЕМА

Сільськогосподарське підприємство (Боржник) є платником ФСП, спецрежим з ПДВ та знаходиться в процедурі банкрутства. Згідно угод про припинення зобов’язань з кредиторами шляхом прощення (списання) боргів, підприємство ― боржник проводить списання кредиторської заборгованості. Кредитори є платниками податку на прибуток на загальній системі оподаткування. Які податкові зобов’язання виникнуть у Боржника при списанні таких заборгованостей? Чи залишиться він після цього платником ФСП? Які податкові зобов’язання можуть виникнути у кредитора?

РІШЕННЯ

Податкові наслідки списання заборгованості залежать від того, за яких умов була списана дана заборгованість.

Так, пунктом 1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що ПК не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (далі — Закон про відновлення платоспроможності).

Крім того, пункт 159.1.6 ПК свідчить про те, що якщо угода про прощення боргу є наслідком судової процедури підприємства, неспроможного виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами (далі — боржник) та була укладена згідно з вимогами Закону про відновлення платоспроможності (наприклад, є мировою угодою), то така операція не змінює податкові зобов’язання як у боржника, так і у кредитора.

В іншому разі, коли боржник списує кредиторську заборгованість, така кредиторська заборгованість вважається погашеною і відповідно товари (роботи, послуги, основні засоби), отримані платником податку від кредитора, але не оплачені, є безоплатно отриманими.

Отже, у боржника виникає дохід, однак враховуючи те, що боржник не є платником податку на прибуток (є платником ФСП), то і податкове зобов’язання з податку на прибуток у нього відсутнє. При цьому, враховуючи, що на підставі пункту 198.3 ПК за такими товарами (послугами) немає факту їх придбання, тож права на податковий кредит щодо таких товарів/послуг боржник — платник ПДВ не має.

Податкові зобов’язання з ПДВ у кредитора, які були нараховані за першою подією, датою списання заборгованості з балансу у кредитора не коригуються — стаття 192 ПК, яка регулює порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ не передбачає такого випадку.

Щодо перебування платника ФСП на спеціальному режимі. Платником ФСП може бути юридична особа — сільськогосподарський товаровиробник у разі виконання вимог статті 301 ПК, зокрема, щодо 75-відсоткового критерію части сільськогосподарського товаровиробництва.

Тож, якщо списання кредиторської заборгованості не вплине на загальні вимоги щодо перебування на ФСП, то він може залишатись платником ФСП.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль