Оподаткування поворотної фіндопомоги від неприбуткової організації

14

ПРОБЛЕМА

Неприбуткова організація у поточному році надала поворотну фінансову допомогу платнику податку на прибуток на загальних підставах. Отримувач коштів поверне таку допомогу лише в наступному році. Які податкові наслідки спричиняє така операція для обох сторін? Як відобразити суму отриманої допомоги у річній податковій звітності?

РІШЕННЯ

Виділимо податкові наслідки для надавача поворотної фінансової допомоги ― неприбуткової організації та отримувача коштів ― платника податку на прибуток на загальних підставах.

Неприбуткова організація

Для початку зауважимо, що неприбуткова організація може витрачати звільнені від оподаткування кошти тільки на ті цілі, які передбачені її статутом. Якщо ж цієї умови не було дотримано, то використані не за цільовим призначенням кошти вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою 18% (п. 157.14, п. 151.1 Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно сума наданої неприбутковою організацією поворотної фінансової допомоги платнику податку на прибуток на загальних підставах не підлягає оподаткуванню лише тоді, коли такий напрям витрачання коштів передбачений її статутом. Від дотримання цього критерію залежить заповнення Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, форма якого затверджена наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85. Якщо критерій дотримано ― витрату коштів відображають у І частині такого звіту, якщо ні ― у його ІІ частині.

Платник податку на прибуток

При визначенні правил оподаткування поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку на прибуток на загальних підставах, ключову роль відіграє статус надавача такої допомоги та чи було її повернуто до кінця звітного періоду (абз. 1 пп. 135.5.5 ПК).

У нашому випадку кошти було отримано від неплатника податку на прибуток, адже неприбуткова організація набуває статусу платника лише у разі отримання прибутків та/або доходів, що підлягають оподаткуванню згідно з ІІІ розділом ПК (пп. 133.1.4 ПК). Також отримувач коштів не повернув вказану фінансову допомогу до кінця звітного періоду.

У зв’язку з цим отримувач коштів зобов’язаний включити суму отриманої поворотної фінансової допомоги до складу інших податкових доходів (абз. 1 пп. 135.5.5 ПК). Ці доходи відображають у рядку 03.12 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872.

Додамо, що платник податку на прибуток зможе визнати податкові витрати при поверненні фінансової допомоги неприбутковій організації у наступних звітних періодах (абз. 2 пп. 135.5.5 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль