Прощення боргу за переуступленим правом вимоги: чи будуть податкові доходи

16

ПРОБЛЕМА

ТОВ згідно з договором переуступки боргу отримало право вимоги зобов’язань третьої особи. Частину таких зобов’язань боржник погасив, а залишок боргу було прощено згідно з мировою угодою. Чи потрібно враховувати прощену суму боргу до податкових доходів?

РІШЕННЯ

Порядок визнання доходів та витрат від операцій з відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи висвітлений у пункті 153.5 Податкового кодексу України (ПК). При цьому у нашому випадку йдеться про платника податку на прибуток, який раніше отримав право вимоги зобов’язань третьої особи (далі ― платник).

Отож, платник, зокрема, враховує до податкового доходу суму перевищення доходу від виконання вимоги боржником над витратами, понесеними на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи. Водночас, якщо згадані витрати будуть більшими від доходу, то їх не враховують до податкових витрат.

Як бачимо, розмір податкових доходів платника, зокрема, залежатиме від того, що вважати виконанням вимоги боржника. А відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України (ЦК) припинення зобов’язань відбувається у разі їх виконання належним чином. При цьому згідно зі статтею 605 ЦК прощення боргу також спричиняє припинення зобов’язань, однак, вважаємо, не їх виконання.

Окрім цього прощена сума боргу для боржника, який сплачує податок на прибуток, виступатиме безповоротною фінансовою допомогою, що збільшить його податкові доходи (пп. 135.5.4, 14.1.257 ПК). Відповідно, доволі дивно виглядатиме ситуація, якщо внаслідок укладання мирової угоди в боржника та позикодавця виникатимуть податкові доходи.

Отже, на нашу думку, прощена сума боргу не впливає на формування податкових доходів ТОВ, яке раніше отримало право вимоги зобов’язань третьої особи.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль