Зміна кредитора в договорі позики

36

ПРОБЛЕМА

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало поворотну фінанансову допомогу від фізособи (засновника), яка водночас є фізсобою-підприємцем на загальній системі оподаткування. Але підприємство хоче повернути поворотну фіндопомогу через взаємозалік заборгованостей, фізособі-підприємцю, а не фізособі-засновнику. Яким чином цю операцію документально оформити?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК), поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Правовідносини між позичальником і надавачем фінансової допомоги (позикодавцем) регламентуються Цивільним кодексом України (ЦК) й оформлюються договором позики між сторонами.

Тобто договір позики укладено між фізичною особою — засновником і підприємством. У разі, якщо позичальник бажає повернути позичені кошти цій самій особі, але не як засновнику, а як фізособі-підприємцю, то необхідно здійснювати заміну кредитора у договорі.

У даному випадку заміна кредитора обов’язкова з таких причин:

  • договір позики укладено з фізособою-засновником;

  • різні податкові наслідки для позичальника.

Принципове значення має оподаткування фіндопомоги у позичальника.

Нагадаємо, що поворотна фіндопомога не включається до складу доходу підприємства, якщо вона отримана від засновника і повернена підприємством не пізніше, ніж через 365 днів з моменту отримання (абз. 4 пп. 135.5.5 ПК).

У разі, якщо поворотна фіндопомога отримана від фізособи — підприємця та не повернена до кінця звітного періоду (кварталу), то на суму заборгованості нараховують умовні відсотки та включають їх до інших доходів підприємства.

Отже, як бачимо, оподаткування доходу позичальника у цих двох випадках радикально відрізняється.

Заміна кредитора у договірних зобов’язаннях здійснюється через оформлення договору про заміну сторони у договорі. Заміна кредитора означає, що із зобов’язання вибуває колишній (первісний) кредитор, і його замінює інша особа, що вступила в це зобов’язання. Це можливо у всіх випадках, крім тих, коли така заміна заборонена договором або законом.

Внимание

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредитору (ст. 513 ЦК).

Тобто між сторонами у письмовому вигляді укладається договір про заміну сторони у договорі. У результаті новий кредитор набуває всіх прав та обов’язків первісного кредитора.

Відповідно до статті 516 ЦК, заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто, якщо у первісному договорі не прописано отримання обов’язкового попередження боржника про заміну кредитора у договорі та про надання його письмової згоди на це, то факт заміни кредитора відбувається без отримання такої згоди.

Звичайно, сторони договору шляхом переговорів можуть прийняти рішення про заміну кредитора у зобов’язанні за взаємною згодою. Але щоб у майбутньому не виникло непорозумінь та проблем, краще кредитору отримати на це письмову згоду боржника, попередньо відправивши йому офіційний лист про наміри заміни кредитора в договорі.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль