Повернення авансу після закінчення строку позовної давності

21

ПРОБЛЕМА

Після закінчення строку позовної давності суму авансу повернено контрагенту за його листом. Як оформити документально та відобразити у податковому обліку таку операцію? Чи потрібно виписувати розрахунок коригування до податкової накладної та реєструвати його в ЄРПН?

РІШЕННЯ

Згідно з вимогами Податкового кодексу України (ПК) сума заборгованості одного платника податків перед іншим, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, вважається безповоротною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 ПК). Ця сума включається до складу інших доходів підприємства (пп. 135.5.4 ПК).

Тобто, поверненню авансу покупцю після закінчення строку позовної давності повинна передувати операція з визнання цієї суми безповоротною фінансовою допомогою.

При відображенні такої операції в податковому обліку слід врахувати наступне.

Суму авансу було отримано до набрання чинності ПК та було відображено підприємством у складі валових доходів та податкових зобов’язань з ПДВ на дату його отримання.

Застосовуючи вимоги підпункту 135.5.4 ПК, дохід підлягає оподаткувати ще раз.

З метою уникнення подвійного оподаткування скористаємось нормою пункту 7 підрозділу 4 розділу ХХ ПК. Ним передбачено, що дохід не визначається щодо товарів, відвантажених після дати набрання чинності розділом III ПК в частині вартості таких товарів, оплаченої у вигляді авансів до такої дати.

Тобто, на дату закінчення строку позовної давності у даному випадку доходи та податкові зобов’язання з ПДВ не коригуються. При поверненні суми авансу після закінчення строку позовної давності слід врахувати наступне.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 розділу ХХ ПК у разі повернення авансів, отриманих до набрання чинності розділом III ПК та врахованих у складі валових доходів, на суму такого повернення відбувається коригування податкових доходів періоду, в якому такі аванси були повернуті.

Крім того, пунктом 192.1 ПК дозволяється проводити коригування ПДВ при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів.

На думку податківців, при застосуванні вищезазначених норм ПК слід враховувати строк позовної давності.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль