Оподатковуємо залишок пального в орендованому автомобілі та суму відшкодування його вартості фізособі-орендарю

12

ПРОБЛЕМА

Який порядок оподаткування залишку пального у баку автомобіля при отриманні його в оренду та відшкодування його вартості фізособі-орендодавцю? Як відобразити це пальне в обліку орендаря?

РІШЕННЯ

Відповідно до пункту 138.2 Податкового кодексу України (ПК) витрати, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення витрат платником податку.

У даному випадку оренда автомобіля у фізособи здійснюється на підставі договору оренди.

Для цілей ведення податкового обліку договір оренди має силу первинного документу лише у разі фактичного здійснення господарської операції. Таку думку виклав ВАСУ у листі від 02.06.2011 № 742/11/13-11.

На сьогодні типової форми договору оренди автомобіля законодавчо не встановлено, тому його укладають у довільній формі, але з урахуванням вимог, передбачених Цивільним кодексом України. Зміст договору складають як обов’язкові, так і погоджені сторонами умови.

Таким чином, якщо у договорі оренди вказати показник датчика рівня пального на дату передачі автомобіля в оренду та покласти на орендаря обов’язок щодо відшкодування вартості залишку пального, то підприємство-орендар має право врахувати такі витрати до складу податкових витрат звітного періоду. При цьому необхідно дотримуватись вимоги ПК щодо використання орендованого автомобіля у господарській діяльності підприємства.

У бухгалтерському обліку операції з оприбуткування та списання пального здійснюються такими записами:

Д-т 203 «Паливо» К-т 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» — проведено оприбуткування пального;

Д-т 92 «Адміністративні витрати» К-т 203 «Паливо» — списання пального, використаного при відрядженні керівника.

Якщо ж у договорі оренди автомобіля не передбачено відшкодування вартості залишку пального, така виплата можлива, але з іншими наслідками для підприємства. На підставі заяви фізособи-орендодавця керівник підприємства видає письмове розпорядження бухгалтерії щодо відшкодування вартості пального з каси підприємства. У такому разі суму відшкодування підприємство не має права віднести до податкових витрат через відсутність підтвердження таких витрат первинними документами. Оплата здійснюється за рахунок прибутку підприємства.

У бухгалтерському обліку оприбуткування та списання пального здійснюється таким чином:

Д-т 203 «Паливо» — К-т 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» проведено оприбуткування пального;

Д-т 949 «Інші операційні витрати» — К-т 203 «Паливо» списання пального, використаного при відрядженні керівника.

В обох випадках сума відшкодування вартості залишку пального є об’єктом оподаткування ПДФО.

Згідно з підпунктом «г» підпункту 164.2.17 ПК суми грошового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку є доходом, отриманим платником податку як додаткове благо.

Оскільки це дохід у грошовій формі, то при розрахунку бази оподаткування ПДФО «натуральний» коефіцієнт не застосовується.

ПДФО утримується та сплачується до бюджету під час виплати суми відшкодування орендарю (п. 176.2 ПК). ЄСВ у даному випадку не нараховується та не утримується.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль