Податкові наслідки передачі автомобіля у фінансовий лізинг

9

ПРОБЛЕМА

Підприємство має намір передати автомобіль в оренду за договором фінансового лізингу. Чи повинен орендодавець нараховувати амортизацію на такий автомобіль. Які податкові наслідки цієї операції?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 146.15 Податкового кодексу України (ПК) нарахування амортизації окремого об’єкта основних засобів (ОЗ) припиняється починаючи з місяця, що йде за місяцем виведення з експлуатації. Відповідно до пункту 146.18 ПК будь-який об’єкт ОЗ виводять з експлуатації за результатами ліквідації, продажу.

Передача основних засобів у фінансовий лізинг прирівнюється до їх продажу (відчуження) в момент такої передачі (пп. 146.17.1, 153.7 ПК). Таким чином, у разі передачі автомобіля у фінансову оренду нарахування амортизації у орендодавця припиняється.

Податкові наслідки щодо податку на прибуток операції фінансового лізингу визначено пунктом 153.7 ПК. Орендодавець збільшує доходи, а в разі передачі у фінлізинг майна, що на момент такої передачі перебувало у складі ОЗ орендодавця, — прирівнює до нуля балансову вартість відповідного об’єкта ОЗ згідно з правилами, визначеними статтею 146 ПК для їх продажу (п. 153.7 ПК). У свою чергу, орендар включає вартість об’єкта фінлізингу (без урахування процентів, нарахованих або таких, що будуть нараховані, відповідно до договору) до складу ОЗ з метою амортизації, за наслідками податкового періоду, в якому відбувається така передача.

При нарахуванні лізингового платежу орендодавець збільшує доходи, а орендар збільшує витрати на таку частину лізингового платежу, яка дорівнює сумі процентів або комісій, нарахованих на вартість об’єкта фінлізингу (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об’єкта фінлізингу), за наслідками податкового періоду, у якому здійснюється таке нарахування.

Якщо в майбутніх податкових періодах орендар повертає об’єкт фінлізингу орендодавцю без придбання такого об’єкта у власність, така передача прирівнюється для цілей оподаткування до зворотного продажу орендарем такого об’єкта орендодавцю. Ціна продажу визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об’єкта фінлізингу, що є несплаченими за такий об’єкт лізингу на дату такого повернення.

У разі якщо вартість об’єкта фінлізингу, що вперше або повторно вводиться в експлуатацію, визначається договором у сумі, що є меншою від вартості витрат на його придбання або спорудження, податковий орган має право провести позапланову перевірку для визначення рівня звичайної ціни.

Перехід права власності на об’єкт лізингу від орендодавця (власника майна) до іншої особи (нового власника майна) із збереженням відповідних прав та обов’язків орендодавця за договором фінлізингу не змінює податкових зобов’язань орендодавця, орендаря та нового власника майна, сформованих до моменту передачі у власність такого майна (об’єкту лізингу) іншій особі (новому власнику майна).

Передача об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу є об’єктом для нарахування ПДВ (п. 185.1 ПК). Датою виникнення податкових зобов’язань орендодавця є дата фактичної передачі об’єкта фінлізингу в користування орендареві (п. 187.6 ПК). Базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість, а при контрольованих операціях — не нижче звичайної ціни (ст. 188 ПК).

Нарахування і сплата відсотків або комісій у складі орендного (лізингового) платежу в межах договору фінансового лізингу не є об’єктом оподаткування ПДВ (абз. 3 пп. 196.1.2 ПК).

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль