Податкові наслідки безоплатної оренди приміщення неприбутковою організацією

84

ПРОБЛЕМА

Чи може неприбуткова організація без податкових наслідків укласти договір оренди приміщення на безоплатній основі, а за комунальні послуги, воду, електроенергію сплачувати безпосередньо комунальному підприємству та виробникам?

РІШЕННЯ

Ні, не може.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України (ЦК) передача майна у користування на певний строк згідно з договором найму (оренди) відбувається виключно на платній основі. Згідно зі статтею 827 ЦК на безоплатній основі укладається договори позички речей протягом встановленого строку. Договір позички будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у формі, яка визначена відповідно до статті 793 ЦК (ч. 3 ст. 828 ЦК).

Оподаткування неприбуткових установ та організацій встановлено статтею 157 Податкового кодексу України (ПК). Перелік доходів, що звільняються від оподаткування неприбутковими організаціями встановлено пунктами 157.2–157.9 ПК. Зокрема, від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, отримані у вигляді:

  • коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;

  • коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пункту 157.13 ПК;

  • коштів, які надходять до кредитних спілок або пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законом;

  • доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань;

  • дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджету, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

Якщо неприбуткова організація отримує дохід із джерел інших, ніж визначені пунктами 157.2–157.9 ПК, така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів (п. 157.11 ПК).

Важно

При цьому при визначенні об’єкта оподаткування з податку на прибуток вартість товарів, робіт, послуг визначається на рівні не нижче звичайної ціни (пп. 135.5.4 ПК).

Отже, неприбуткова організація визнає податковий дохід на рівні не нижче звичайних цін від операції оренди приміщення на безоплатній основі або на підставі позички цього приміщення, а також податкові витрати, пов’язані з отриманням такого доходу (сума витрат має бути не вище суми доходу).

Незалежно від того, буде укладено договір оренди чи позички приміщення, неприбуткова організація та орендодавець (позичкодавець) окремим пунктом договору можуть передбачити умову самостійної сплати неприбутковою організацією комунальних платежів підприємствам (виробникам) за отримані комунальні послуги, воду, електроенергію. Крім того, кожен постачальник має укласти окремий договір про надання послуг неприбутковій організації.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль