Відображення благодійної допомоги у вигляді передачі нерухомого майна у податковому та бухгалтерському обліку

55

ПРОБЛЕМА

Товариство з обмеженою відповідальністю є платником податку на прибуток на загальних підставах та не є платником ПДВ. За договорами пожертви, завіреними нотаріально, товариство передало декільком фізособам нерухоме майно (будівлі, квартири). Як таку ситуацію відобразити в бухобліку та які наслідки будуть у податковому обліку? Які зобов’язання виникають у фізосіб? Яку податкову звітність, при необхідності, повинні надати фізособи?

РІШЕННЯ

За своєю сутністю операції з пожертви схожі на операції з дарування. Підтверджує це стаття 729 Цивільного кодексу України. Відмінність полягає лише в тому, що пожертва надається для досягнення певної, наперед обумовленої, мети. Тож і бухгалтерський та податковий облік операцій з надання пожертви будуть ідентичними операціям з дарування.

Податковий облік

Податок на прибуток. Відповідно до підпункту 14.1.191 Податкового кодексу України (ПК) безкоштовне надання основних засобів вважається їх постачанням. Порядок оподаткування операцій із реалізації основних засобів регулює пункт 146.13 ПК. Так, якщо дохід від продажу перевищує балансову вартість об’єкта основного засобу (ОЗ), то суму перевищення включають до доходів. Коли ж балансова вартість більша за доходи від продажу, то суму перевищення підприємство відносить до складу витрат.

Важно

Дохід від відчуження об’єкта основного засобу визначається виходячи із суми договору, але не нижче звичайної ціни (п. 146.14 ПК).

Отже, у випадку безкоштовної передачі ОЗ дохід становитиме звичайну ціну такого об’єкта. Тож якщо звичайна ціна перевищить балансову вартість безкоштовно переданого об’єкта ОЗ, то підприємство відобразить дохід. Якщо ж балансова вартість буде більшою за звичайну ціну, то витрати не відображаються, оскільки операції з безкоштовної передачі майна не пов’язані з господарською діяльністю підприємства.

Передавши об’єкт ОЗ, підприємство припиняє нарахування амортизації починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення його з експлуатації (п. 146.15 ПК).

ПДВ. Оскільки підприємство не є платником ПДВ, то й наслідків щодо сплати цього податку не виникає.

ПДФО. Пожертву можна віднести до благодійної допомоги. Враховуючи, що пожертву надають для досягнення певної мети, то благодійна допомога буде цільовою. Перелік видів цільової допомоги, яка не оподатковується, наведено в п. 170.7 ПК. На жаль, пожертва фізособі основних засобів у цьому переліку відсутня.

Отже, вартість отриманої пожертви оподатковується ПДФО за ставкою 15% (17%). До того ж, при визначенні бази оподаткування потрібно застосувати натуральний коефіцієнт (п. 164.5 ПК).

Разом з тим, підприємство має зазначити інформацію про нараховані доходи в податковому розрахунку форми № 1ДФ за ознакою доходу «126».

Зауважимо, фізособа не повинна подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо отримувала доходи від операцій дарування майна, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб (п. 179.2 ПК).

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку операцію зі списання залишкової вартості безкоштовно переданих ОЗ відображають за дебетом субрахунку 977 «Інші витрати діяльності» та кредитом субрахунку 103 «Будинки та споруди». Списання зносу відображають за дебетом субрахунку 131 «Знос основних засобів» кредитом субрахунку 103 «Будинки та споруди».

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль