Безоплатне надання державним підприємством додаткових послуг

36

ПРОБЛЕМА

Державне підприємство надає послуги з обслуговування авіапасажирів (реєстрація, доставка до борта літака, пакування багажу тощо). Однією з додаткових послуг, що надається пасажиру, є безоплатне надання пасажиру кави (соку, чаю). Як списати витрати на надання такої послуги? Чи можна включати вартість додаткової послуги у вартість послуги з обслуговування пасажирів? Як правильно відобразити в обліку вартість безоплатно наданої додаткової послуги?

РІШЕННЯ

Бухгалтерський облік державні підприємства здійснюють за принципами П(c)БО аналогічно з підприємствами інших форм власності. Державне підприємство здійснює підприємницьку діяльність, тому воно має виконувати норми Податкового кодексу України (ПК).

Включати чи не включати вартість додаткових послуг до вартості послуг з обслуговування пасажирів залежить від умов договору про надання послуг. Якщо в договорі обумовлено, що надана кава, чай чи сік включається до вартості послуг з обслуговування, то підприємство може віднести вартість наданих напоїв до собівартості послуг з обслуговування. Але в обліку операція з надання додаткових послуг не матиме статусу безоплатно наданої послуги, оскільки її вартість буде включено до собівартості послуги з обслуговування.

Якщо ж договором не передбачено надання пасажирам чаю чи кави, то їх вартість до собівартості наданої послуги не включають. А податкові наслідки розглянемо нижче.

Податковий облік

Податок на прибуток

Підпунктом «б» підпункту 14.1.13 ПК визначено, що безоплатними є роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості.

У податковому обліку згідно з підпунктом 14.1.203 ПК будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) вважаються продажем результатів робіт (послуг).

Особливості визначення доходів від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг для окремих категорій платників податків або доходів від окремих операцій встановлюються положеннями розділу ІІІ ПК (пп. 135.4.1 ПК).

Разом з тим порядок визначення вартості безоплатно переданих послуг, що включається до складу податкових доходів не визначено.

Натомість пунктом 135.4 ПК визначено, що дохід визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості. Оскільки при безоплатній передачі договірна вартість дорівнює нулю, то доходи не відображають.

При цьому платник податків не має права включити собівартість таких послуг до витрат. Адже відповідно до підпункту 14.1.27 ПК витратами вважається сума будь-яких витрат платника податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку.

Внимание

Порядок оподаткування податком на прибуток зазначених операцій викладено в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПС від 05.07.2012 № 581. У цій консультації податківці дійшли висновку: якщо платник податку на прибуток безоплатно надає товари (роботи, послуги), незалежно від статусу отримувача, дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) визначається за звичайною ціною. Платник має право включити до податкових витрат собівартість таких товарів (робіт, послуг).

Підприємство може скористатися цим роз’ясненням податківців та включити собівартість безоплатно наданої послуги до складу витрат. Але потрібно буде відображати й доходи. У такому випадку варто нагадати норму пункту 53.1 ПК, за якою не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що в майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

Отже, за фіскальним підходом у податковому обліку вартість платних послуг з обслуговування пасажирів авіаперевезень та вартість додаткових безоплатних послуг (надання кави, чаю, соку) відображається та включається до складу доходів окремо. Собівартість послуг з обслуговування та додаткових послуг включається до витрат платника у тому звітному періоді, в якому визнано доходи від наданих послуг. Разом з тим вважаємо правомірним і рішення підприємства не відображати ані доходи, ані витрати.

ПДВ

Безоплатна передача товарів є постачанням (пп. 14.1.191 ПК). Тобто при безоплатному передаванні виникає обов’язок нараховувати податкове зобов’язання як з операції постачання. Проте згідно з пунктом 188.1 ПК база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається з огляду на їх договірну вартість (у разі здійснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПК).

У випадку безоплатного передавання договірна вартість дорівнюватиме нулю. Отже, якщо операції з безоплатного передавання не потраплять до когорти контрольованих, то податкові зобов’язанні з ПДВ дорівнюватимуть нулю.

Внимание

Із 1 січня 2015 року вступить у дію зміни щодо визначення бази оподаткування ПДВ, внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII. Відповідно до змін база оподаткування при постачанні товарів не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг.

Разом з тим, якщо при придбанні соку та кави був відображений податковий кредит з ПДВ, то підприємство має нарахувати податкові зобов’язання з огляду на вартість придбання товарів (п. 189.1, п. 198.5 ПК).

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку, на відміну від податкового, дохід у сумі безоплатно наданої послуги не визнається, тому що не виконуються умови пункту 8 П(с)БО 15 «Дохід». Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно оцінений і не існує імовірності відшкодування зазнаних витрат, то дохід не визнається, а зазнані витрати визнаються витратами звітного періоду (п. 14 П(с)БО 15). Тобто така операція відображається у складі витрат на субрахунку 949 «Iнші витрати операційної діяльності» без визнання доходу.

Пример

Відображення в обліку операцій з безоплатного надання послуг

Підприємство надає пасажирам авіаперевезень послуги з пакування та доставки багажу, а також додатково кожному пасажиру безоплатно надає чай і каву. Вартість товарів становить:

1 упаковки кави — 333,00 грн., у т.ч. ПДВ — 55, 50 грн.;

1 упаковки чаю в пакетиках 21,00 грн, у т.ч. ПДВ — 3, 50 грн.;

1 шт. цукру 5 г — 0,125 грн..

Придбано:

40 упаковок чаю на суму 840,00 грн. (40 шт. × 21,00 грн.);

20 упаковок кави на суму 6660,00 грн. (20 шт. × 333,00 грн.);

1000 штук цукру на суму 125,00 грн. (1000 шт. × 0,125 грн.).

Кількість пасажирів, яким надано послуги, — 500 чол. (умовно).

Використано при безоплатному наданні кави (6 уп.), чаю (8 уп.) цукру (500 шт.) на суму 2228,50 грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Перераховано передоплату за чай, каву та цукор-стик для безоплатного надання пасажирам*

371

311

7625,00

2

Оприбутковано чай, каву та цукор

281

631

7625,00

3

Відображено взаємозалік заборгованостей

631

371

7625,00

4

Списано собівартість наданих пасажирам безоплатно кави, чаю та цукру

949

281

2228,50

2228,50**

2228,50**

*Податковий кредит з ПДВ не відображаємо, оскільки товари призначено для операцій з безоплатного надання послуг

**За позицією податківців, викладеній в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПС від 05.07.2012 № 581

Людмила Ільяш,
експерт з питань бухгалтерського та податкового обліку, Київ



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль