Операції купівлі-продажу майна благодійним фондом за кошти учасників

27

ПРОБЛЕМА

Чи має право благодійний фонд придбати за кошти учасників майно, яке знаходиться на балансі комунального підприємства, а потім реалізувати його своїм учасникам?

РІШЕННЯ

Ні, не має права.

Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначає Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI (далі — Закон № 5073).

Цілями благодійної діяльності є надання допомоги у сферах, встановлених статтею 3 Закону № 5073.

Засади діяльності благодійних організацій визначено статтею 11 Закону № 5073.

Метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети одержання прибутку, що сприяє досягненню їх статутних цілей (ст. 16 Закону № 5073).

Внимание

Придбання майна з метою реалізації суперечить засадам діяльності благодійного фонду.

У той же час чинне законодавство не містить заборони щодо перебування майна у власності благодійного фонду та джерел формування цього майна.

Тобто благодійний фонд може за кошти учасників придбати майно, необхідне для здійснення статутної діяльності організації, та взяти його на баланс.

При цьому слід пам’ятати, що продаж майна комунальним підприємством здійснюється з дозволу територіальної громади, якій належить право комунальної власності на це майно (ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Благодійний фонд є неприбутковою організацією.

Для неприбуткових установ та організацій застосовується особливий порядок оподаткування, встановлений статтею 157 Податкового кодексу України (ПК).

Від оподаткування звільняються доходи благодійних організацій, отримані у вигляді:

  • коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;

  • пасивних доходів;

  • коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності;

  • дотацій або субсидій, передбачених пунктом 157.3 ПК.

Пункт 157.11 ПК дозволяє неприбутковим організаціям отримувати дохід з інших джерел за умови оподаткування його податком на прибуток.

Важно

Тобто у разі використання майна благодійним фондом в інших цілях (наприклад, продаж майна учасникам) така операція підлягає оподаткуванню податком на прибуток.

Сума податку визначається як різниця між сумою отриманого від продажу майна доходу та сумою витрат, пов’язаних з придбанням цього майна. При цьому сума витрат не повинна перевищувати суму доходу.

Крім того, оскільки така операція не є благодійною допомогою, вона не підпадає під звільнення від оподаткування ПДВ.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Отримання неприбутковою організацією основних засобів безоплатно

Якщо продажна вартість майна перевищує 1 млн. грн., благодійний фонд повинен зареєструватись платником ПДВ та сплатити податок у розмірі 20% від вартості майна до бюджету (п. 181.1 ПК).

Враховуючи зазначене, благодійний фонд не має права придбавати майно з метою реалізації. Це суперечить його статутним цілям. А ось продати майно, яке перебуває у власності благодійної фонду, можна, але з дотриманням умов оподаткування, передбачених Податковим кодексом.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль