Продаж основних фондів, внесених до статутного капіталу

26

ПРОБЛЕМА

До статутного капіталу підприємства, створеного однією особою, засновник вніс основні фонди, зокрема автомобіль. Пізніше прийнято рішення про виведення автомобіля зі складу статутного капіталу з метою продажу. Як відображаються в податковому і бухгалтерському обліку ці операції?

РІШЕННЯ

Товариство, яке створене однією особою, діє на підставі статуту, або модельного статуту, затвердженого цією особою (ст. 87 Цивільного кодексу України). Товариство є власником майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного капіталу (ст. 12 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII). Отже, підприємство має право розпоряджатись цим майном на свій розсуд: продавати, безоплатно передавати чи вносити до статутного капіталу інших підприємств.

У податковому обліку господарська операція щодо внесення основних фондів до статутного капіталу прирівнюється до їх придбання.

Придбані (самостійно виготовлені) основні засоби, відповідно до пункту 146.4 Податкового кодексу України (ПК), зараховуються на баланс платника податку за первісною вартістю.

Згідно з пунктом 146.8 ПК первісною вартістю основних засобів, що включені до статутного капіталу підприємства, визнається їх вартість, погоджена засновниками (учасниками) підприємства, але не вище звичайної ціни.

Згідно з пунктом 144.1 ПК витрати на придбання основних засобів для використання в господарській діяльності підлягають амортизації.

Таким чином, вартість основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, підлягає амортизації в порядку, визначеному пунктами 145.1 та 146.2 ПК.

Дохід від продажу, або іншого відчудження основних засобів визначається згідно з договором про продаж. Сума перевищення доходів від продажу, або іншого відчудження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів включається до доходів платника податку (п. 146.13 ПК).

Продаж автомобіля, що був внесений до статутного капіталу, відповідно до пункту 185.1 ПК попадає під визначення «постачання товарів», а тому є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.

Відображення в бухгалтерському обліку цієї операції.

Вартість внеску до статутного капіталу автомобіля (група 5 основних засобів) становить 20000 грн. Строк його корисного використання 5 років; метод нарахування амортизації — прямолінійний; рішення про продаж — через 1 місяць; договірна вартість реалізації — 30000 грн. з ПДВ.

з/п

Зміст операції

Бухгалтерський

облік

Сума,

грн.

Податковий облік

Балансова вартість об’єкта основних засобів,

грн.

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1. Придбання автомобіля

1.1

Заявлений статутний капітал підприємства

46

401

20000

1.2

Відображено внесок до статутного капіталу автомобілем

152

46

20000

1.3

Введено в експлуатацію автомобіль

105

152

20000

+ 20000

(гр.4)

1.4

Нараховано амортизацію в наступному місяці за місяцем введення в експлуатацію (строк корисного використання 5 років — прямолінійний)

92

131

333,33

333,33

2. Продаж автомобіля

2.1

Включено об’єкт основних засобів до групи вибуття:

- 20000

(гр.4)

- зарахована сума зносу

131

105

333,33

- залишкова вартість

286

105

19 666,67

2.2

Реалізовано автомобіль покупцю

361

712

30000

5333,33

2.3

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

712

641/пдв

5000

2.4

Одержано кошти за проданий автомобіль

311

361

30000

2.5

Списано вартість автомобіля

943

286

19666,67

2.6

Відображено фінансовий результат

712

791

791

943

25000

19666,67



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль