Вносимо земельну ділянку в статутний капітал

35

ПРОБЛЕМА

Який порядок внесення в статутний капітал земельної ділянки? Як обліковується дана операція у бухгалтерському та податковому обліку?

РІШЕННЯ

Внесення засновниками земельних ділянок до статутного капіталу підприємства дозволено статтею 82 Земельного кодексу України (ЗК).

При цьому пункти 14 та 15 Перехідних положень ЗК містять певні обмеження, які стосуються заборони внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

У той же час Держкомпідприємництво, проаналізувавши дані обмеження у листі від 19.05.2010 № 6309, дійшов висновку, що земельні ділянки можна вносити до статутного капіталу юридичної особи, якщо їх цільове призначення відрізняється від ведення товарного сільськогосподарського виробництва або особистого селянського господарства.

Вклад, оцінений у гривнях, представляє частку засновника у статутному капіталі товариства. Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах господарського товариства, якщо інше не передбачено законом (ст. 86 Господарського кодексу України).

Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці (ст. 115 Цивільного кодексу України (ЦК), ст. 13 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII).

Незалежною оцінкою майна вважається оцінка, що проведена суб’єктом оціночної діяльності — суб’єктом господарювання. Суб’єкт оціночної діяльності складає Звіт про оцінку майна, який є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з його оцінки (ст. 3, 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III).

Якщо засновники господарського товариства самі оцінюють майно або майнові права та визначають критерії оцінки своїх внесків (договірну ціну) до статутного капіталу, — це доцільно оформляти актом оцінки і приймання-передачі до статутного капіталу. При цьому перехід права власності на майно або майнові права визначається установчими документами господарського товариства або іншим документом згідно з вимогами глави 24 ЦК.

Звертаємо увагу, що при передачі земельної ділянки у якості внеску в статутний капітал виникає необхідність у нотаріальному посвідченні засновницьких документів.

Крім того, згідно зі статтею 125 ЗК, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, власник земельної ділянки може передати її у власність господарського товариства як вклад до статутного капіталу або ж надати цю земельну ділянку у користування господарському товариству відповідно до договору оренди.

Відображення в обліку операцій із внесення засновником до статутного капіталу підприємства земельної ділянки.

Вартість земельної ділянки згідно з експертною оцінкою становить 100000 грн. Фізична особа — власник земельної ділянки вносить її до статутного капіталу, розмір якого становить 250000 грн.

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Д-т

К-т

1

Відображено заборгованість засновників за внесками до статутного капіталу

46

40

250000

2

Внесено земельну ділянку засновником

101

46

100000

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль