Виплачуємо дивіденди засновникам-фізособам

30

ПРОБЛЕМА

Підприємство має нерозподілений прибуток за два роки. А в першому кварталі поточного року отримало збитки. Чи можна у такому разі нарахувати дивіденди за минулі роки засновникам — фізичним особам? Як оподаткувати таку операцію ПДФО?

РІШЕННЯ

Так, можна.

Спочатку визначимо, що є джерелом виплати дивідендів.

Дивідендом вважається платіж, який здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (пп. 14.1.49 Податкового кодексу України; ПК).

Згідно з пунктом 4 П(С)БО 15 «Дохід», дивіденди — це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.

Важно

Тобто дивіденди дозволяється виплачувати тоді, коли за даними бухгалтерського обліку підприємства отримано чистий прибуток.

Водночас чистий прибуток не є єдиним джерелом виплати дивідендів. Підприємство може виплачувати дивіденди також за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного капіталу або спеціального фонду. Підтвердженням цьому є вимоги частини 2 статті 30 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI.

Враховуючи зазначене, дивіденди можна виплачувати і з чистого прибутку поточного звітного періоду, і з чистого прибутку минулих періодів (років), що залишився нерозподіленим. При цьому для виплати дивідендів можна використати як всю суму, так і частину нерозподіленого прибутку.

Крім того, відповідальність за невиплату дивідендів чинне законодавство не передбачає. Тому підприємство може виплачувати їх за кілька років.

Документальне оформлення виплати дивідендів

Порядок розподілу прибутку має бути визначено установчими документами підприємства (ст. 4, 15 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII).

Питання щодо спрямування коштів на виплату дивідендів належить до компетенції загальних зборів засновників підприємства. Відповідне рішення про виплату дивідендів оформляється протоколом. У ньому має бути зазначена сума чистого прибутку, яку використовують на виплату дивідендів, їх розмір пропорційно часткам кожного засновника, порядок і строки виплати.

На підставі протоколу загальних зборів засновників керівником підприємства видається наказ, відповідно до якого бухгалтерія проводить нарахування та виплату дивідендів.

ПДФО на дивіденди, виплачені фізособам

На дивіденди, які виплачуються засновникам — фізичним особам, нараховується ПДФО за ставкою 5% (п. 167.2, пп. 170.5.3 ПК).

Внимание

При оподаткуванні ПДФО доходів у вигляді дивідендів застосовується ставка 5%.

Дивіденди остаточно оподатковуються під час їх нарахування (пп. 170.5.4 ПК). Це означає, що засновники — фізичні особи отримають на руки суму дивідендів, зменшену на суму сплаченого до бюджету ПДФО.

Обов’язок щодо утримання ПДФО покладається на податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, тобто на підприємство (пп. 168.1.1 ПК).

ПДФО сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПК).

У разі якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, ПДФО сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПК).

Якщо ж оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то ПДФО підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК).

Пример

Відображення в обліку операції з виплати дивідендів засновникам — фізичним особам

Підприємство ТОВ «Маяк» має нерозподілений прибуток за два минулі роки в сумі 314000 грн., у т. ч за один рік — 147000 грн., за другий рік — 167000 грн.

У І кварталі поточного року ТОВ «Маяк» отримало збитки.

У червні поточного року на загальних зборах засновників — фізичних осіб ТОВ «Маяк» ухвалено рішення про використання усієї суми нерозподіленого прибутку на виплату дивідендів засновникам відповідно до їх часток у статутному капіталі ТОВ «Маяк». Дивіденди перераховано на банківські рахунки засновників.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Нараховано дивіденди за рахунок нерозподіленого прибутку

443

441

671

443

314 000

2

Утримано та перераховано ПДФО до бюджету (314000 грн. × 5%)

671

641/пдфо

641/пдфо

311

15 700

3

Перераховано дивіденди на банківські рахунки засновників

671

311

298 300

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль