Відображення в обліку операцій з придбання індивідуальної разової ліцензії

13

ПРОБЛЕМА

На підставі статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII до підприємства застосовано спеціальну санкцію у вигляді індивідуального режиму ліцензування. Підприємством придбана індивідуальна разова ліцензія на постачання товару. Яким чином відображається операція з придбання цієї ліцензії у бухгалтерскому та податковому обліку?

РІШЕННЯ

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД), до яких застосована спеціальна санкція — індивідуальний режим ліцензування, здійснюють окремі зовнішньоекономічні операції на підставі разових (індивідуальних) ліцензій. Підпунктом 2.1.1 Положення про порядок видачі разових (індивідуальних) ліцензій, затвердженого наказом Мінекономіки від 17.04.2000 № 47 (далі — Положення № 47), разові ліцензії видаються на здійснення суб’єктом ЗЕД:

  • експортно-імпортних (бартерних) операцій, вартість яких не перевищує суми, еквівалентної 40 тис. доларів США;

  • експортно-імпортних (бартерних) операцій, вартість яких не перевищує суми, еквівалентної 250 тис. доларів США: у разі поставки товару в рахунок попередньої оплати — при експорті або попередньої поставки товару — при імпорті.

Ліцензія видається на період не менший, ніж той, що є необхідним для здійснення відповідної зовнішньоекономічної операції (п. 2.6 Положення № 47). Термін дії ліцензії за операціями з експорту та імпорту товарів не може перевищувати строків розрахунків з контрагентами, що передбачені статтями 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР, та пунктом 1 постнови Правління НБУ від 01.12.2014 № 758, тобто 90 календарних днів.

Підпунктом «ж» підпункту 138.10.6 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що в податковому обліку витрати на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів, виданих державними органами для провадження господарської діяльності, вартість та строк використання яких не відповідають ознакам, встановленим для основних засобів підпунктом 14.1.138 ПК (строк використання не меньше року та вартість не меньше 2500 грн.), включаються до складу інших витрат.

У бухгалтерському обліку пунктом 4 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» та пунктом 1.2 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджених наказом Мінфіну від 16.11.2009 № 1327 визначено, що нематеріальний актив — немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований (незалежно від строку його корисного використання та вартості). Право на провадження певного виду діяльності обліковується в складі інших нематеріальних активів.

Однак, вважаємо, що вартість разової ліцензій, виданої державними органами для провадження однієї конкретної господарської операції, і в податковому, і в бухгалтерському обліку доцільно включити до складу інших витрат. У бухгалтерському обліку така операція відображається:

  • за дебетом субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» з кредитом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті»;

  • за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» з кредитом субрахунку с кредитом субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль