Використання води підприємством із приватної свердловини фізособи

23

ПРОБЛЕМА

Підприємство займається відгодівлею телят на орендованій земельній ділянці. Воду для телят регулярно привозить власним транспортом місцевий житель (не підприємець), який має власну свердловину на своїй садибі. Чи можна таку послугу оформити договором цивільно-правового характеру? Чи потрібно підприємству мати якісь дозволи на використання води зі свердловини фізособи? Чи потрібно сплачувати збір за спеціальне використання води підприємству або фізособі?

РІШЕННЯ

Цивільне законодавство не забороняє підприємству укладати з фізичною особою договір цивільно-правового характеру (договір підряду) про постачання води для випоювання телят і виплачувати винагороду за надані послуги.

При цьому слід врахувати таке.

Дозвіл на використання води зі свердловини фізособи

Землевласники і землекористувачі мають право без спеціальних дозволів видобувати підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу. Таку вимогу містить стаття 23 Кодексу України про надра.

Однак ця норма не звільняє від необхідності отримати дозвіл на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України; ВК).

Згідно з вимогами статей 42-44 ВК водокористувачами можуть бути як суб’єкти господарювання, так і фізичні особи.

Водокористувачі мають право:

  • здійснювати загальне та спеціальне водокористування;

  • використовувати водні об’єкти на умовах оренди.

Внимание

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ст. 48 ВК).

Сплата збору за спеціальне використання води

За загальним правилом, встановленим статтею 323 Податкового кодексу України (ПК) платниками збору за спеціальне використання води (далі — збір) є водокористувачі. До них відносяться суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи — підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Водночас не є платниками збору ті водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у т. ч. для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

Враховуючи зазначені вимоги, підприємство, яке отримує воду від власника свердловини — фізичної особи, яка не є суб’єктом господарювання, та сплачує такій фізичній особі відповідну плату за отриману воду, не є платником збору за таку воду.

Важно

Не є платником збору і фізична особа.

Однак слід зауважити, що фізична особа, яка має у своїй власності свердловину, не буде сплачувати збір лише за умови використання води виключно для задоволення своїх власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

У разі використання води на інші, ніж власні питні та санітарно-гігієнічні потреби (постачання води в господарських цілях для підприємства) такій фізичній особі доведеться зареєструватись суб’єктом підприємницької діяльності та сплачувати збір на загальних підставах.

Згідно із пунктом 326.2 ПК збір обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок збору та коефіцієнтів.

Внимание

За обсяги води, переданої водокористувачем — постачальником іншим водокористувачам без укладення з останніми договору на поставку води, збір обчислюється і сплачується таким водокористувачем — постачальником.

У разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води збір обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок збору та коефіцієнтів (п. 327.1 ПК).

За понадлімітне використання води збір обчислюється за кожним джерелом водопостачання окремо згідно з установленими ставками збору та коефіцієнтами (п. 327.2 ПК).

За відсутності у водокористувача дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води збір справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання (п. 327.3 ПК).

Отже, підприємство, яке отримує воду від власника свердловини — не суб’єкта господарювання та сплачує такій фізичній особі відповідну плату за отриману воду, не вважається платником збору з огляду на вимоги ПК.

Фізична особа, яка не є підприємцем, формально теж не визнається платником збору. Але неприємностей у даному випадку від цього може бути ще більше.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль