Чи нараховувати ЄСВ на заробітну плату практикантів

89

ПРОБЛЕМА

На виробничий комбінат зараховано учнів з профтехучилища для проходження виробничої практики. Складено наказ, у якому обумовлено, що за фактично відпрацьований час їм виплачується заробітна плата. Чи потрібно нараховувати ЄСВ на фонд оплати праці практикантів?

РІШЕННЯ

Відповідно до статті 29 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР та пункту 2 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затверджений постановою КМУ від 07.06.1999 № 992 (далі — Порядок № 992) для проходження виробничого навчання або виробничої практики учням (слухачам) професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ) підприємства незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані надавати оплачувані робочі місця або навчально-виробничі дільниці.

Документальне оформлення практикантів

ПТНЗ та підприємство, що надає робочі місця, не пізніше двох тижнів до початку виробничої практики зобов'язані укласти договір про навчально-виробничу практику (п. 8 Порядку № 992).

Після цього керівник підприємства видає наказ про проходження виробничої практики учнями. Для обліку робочого часу практикантів ведуть окремий Табель обліку використання робочого часу.

Важно

Практикантів до штату підприємства не зараховують

Оплата праці практикантів

Згідно з пунктом 10 Порядку № 992 з моменту розподілу учнів (слухачів) ПТНЗ на робочі місця або навчально-виробничі ділянки на них, відповідно до законодавства про охорону праці, поширюються права та обов’язки щодо правил внутрішнього трудового розпорядку та інших правил і норм, що діють на підприємстві, з відповідних професій, спеціальностей і рівнів кваліфікації робітників та службовців. Учні (слухачі) підлягають соціальному та іншому страхуванню нарівні з відповідними працівниками підприємства.

Отже, на час проходження практики між учнем-практикантом та підприємством укладається строковий трудовий договір, а не договір цивільно-правового характеру. Нарахування зарплати учням (слухачам) має провадитися згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок (п. 17 Порядку № 992).

За роботу, фактично виконану під час проходження виробничої практики, учням (слухачам) ПТНЗ виплачують передбачену наказом по підприємству зарплату на умовах строкового трудового договору у розмірі 50% від суми нарахованої заробітної плати за фактично відпрацьований час. Решту 50% підприємство перераховує на рахунок ПТНЗ.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI базою нарахування ЄСВ для підприємств незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізосіб, зокрема, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95ВР.

Оплата праці учнів за час проходження ними виробничої практики на підприємстві згідно з укладеними договорами про надання робочої сили належить до фонду оплати праці як основна зарплата (пп. 2.1.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5).

Важно

Таким чином, суми нарахованої заробітної плати учнів ПТНЗ (вважаємо, що 50% нарахованої суми) при проходженні ними виробничої практики є об’єктом для нарахування та утримання ЄСВ.

Відповідно 50% нарахованого практиканту заробітку та суми ЄСВ відображаються у таблицях 1 та 6 форми № Д4, а відомості про трудові відносини — у таблиці 5 форми № Д4.

Відповідно до підпункту 14.1.180 Податкового кодексу України (ПК) юрособа, де проходять практику учні ПТНЗ, є податковим агентом щодо ПДФО, а тому, при нарахуванні зарплати учням, які проходять практику на підприємстві згідно з договором, підприємство, як податковий агент, зобов’язане утримати зі всієї суми нарахованої заробітної плати ПДФО за ставкою 15% (20%) та сплатити його до бюджету у порядку, встановленому статтею 168 ПК.

Тобто до перерахування решти 50% зарплати учнів на рахунок ПТНЗ підприємство мусить утримати і перерахувати ПДФО до бюджету. Також цю суму потрібно оподаткувати військовим збором.

Совет

У податковому розрахунку форми № 1ДФ дохід практиканта доцільно відобразити за кодом ознаки доходу 127.

В бухгалтерському обліку нараховану зарплату практикантів відображається на субрахунку 661 «Розрахунки за заробітною платою». Прицьому нарахування заборгованості підприємства перед ПТНЗ у розмірі 50% зарплати відображають проведенням Д-т 661 К-т 685.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль