Розрахунок понижуючого коефіцієнта при злитті підприємств

22

ПРОБЛЕМА

До підприємства у 2014 році приєднали дочірнє підприємство. За рахунок злиття материнського і дочірнього підприємства виникли підстави для застосування понижуючого коефіцієнта при нарахуванні зарплати за лютий 2015 року. У лютому 2015 року нараховано разову премію за результатами роботи підприємства у 2014 році. Чи можна враховувати дані діяльності дочірнього підприємства за 2014 рік для визначення критеріїв застосування понижуючого коефіцієнта?

РІШЕННЯ

У разі застосування понижуючого коефіцієнта в лютому 2015 року, підприємство має виконати умови, встановлені пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIII. А саме:

  • загальна база нарахування ЄСВ за місяць, за який нараховується зарплата (дохід) та/або винагорода за ЦПД, у 2,5 рази чи більше перевищує загальну середньомісячну базу нарахування ЄСВ платника за 2014 рік. Якщо загальна база нарахування ЄСВ не перевищує в 2,5 рази чи більше загальну середньомісячну базу нарахування ЄСВ платника за 2014 рік, то платник замість коефіцієнта 0,4 застосовує коефіцієнт, що розраховується шляхом ділення загальної середньомісячної бази нарахування ЄСВ платника за 2014 рік на загальну базу нарахування ЄСВ за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за ЦПД (але в будь-якому випадку коефіцієнт не може бути меншим за 0,4);

  • середня заробітна плата на підприємстві збільшилася мінімум на 30% порівняно з середньою заробітною платою за 2014 рік;

  • середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта становить не менше ніж 700 грн.;

  • середня зарплата на підприємстві становить не менше трьох мінімальних зарплат, у лютому 2015 року ця сума має бути не менше 3654 грн. (1218 грн. × 3).

Реорганізація шляхом приєднання

Розберемося, що є приєднанням.

Приєднання — спосіб реорганізації, при якому до підприємства приєднується одне або кілька інших підприємств.

Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України).

Підприємства, які приєднуються до основного підприємства, підлягають припиненню та виключаються з Держреєстру. Приєднання за суттю є різновидом злиття.

Якщо юридична особа реорганізується шляхом приєднання її працівники мають бути зараховані до штату працівників юридичної особи — правонаступника з одночасним внесенням до їх трудових книжок записів про зміну назви закладу у зв’язку з його реорганізацією.

Тобто під час приєднання у 2014 році працівники дочірнього підприємства (ДП) включені до штату вашого підприємства, в результаті чого збільшилася середньооблікова кількість штатних працівників підприємства.

Отже, якщо злиття проходило не шляхом створення нового підприємства-правонаступника, до якого перейшли права та обов`язки попередників, а саме шляхом приєднання, в результаті чого ваше підприємство-правонаступник продовжувало здійснювати свою господарську діяльність після реорганізації, то заборони на застосування понижуючого коефіцієнта за умови додержання всіх зазначених вище критеріїв немає.

В інакшому випадку, якщо створене нове підприємство, застосувати понижуючий коефіцієнт не можна. Це, зокрема, стверджували податківці, зазначаючи що застосовувати понижуючий коефіцієнт зможуть лише платники, які вели діяльність і нараховували заробітну плату протягом усього 2014 року (лист ДФС від 24.02.2015 № 6187/7/99-99-17-03-01-17).

Критерії застосування понижуючого коефіцієнта

Наголошуємо, що ви маєте приділити особливу увагу розрахунку необхідних показників для дотримання умов застосування коефіцієнта. Адже збільшення фонду оплати праці внаслідок збільшення кількості працівників не означає збільшення середньої зарплати. Вона має збільшитися у розрахунку на кожного працівника.

Дані по ДП у 2014 році до приєднання, звісно, враховувати для розрахунку показників не можна. Адже право на застосування понижуючого коефіцієнта отримує саме Ваше підприємство, а тому для розрахунків мають використовуватися тільки дані вашого підприємства.

Але після приєднання кількість працівників, прийнятих до штату Вашого підприємства, ураховується при визначенні середньооблікової кількості штатних працівників, а їх зарплата — при визначенні середньої зарплати на підприємстві та загальної бази для нарахування ЄСВ.

Крім того, слід врахувати, що одноразова винагорода за підсумками роботи за 2014 рік для визначення середньої зарплати у лютому 2015 року враховується в середній заробіток шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.

Але при всій складності розрахунків показників для виконання умов застосування понижуючого коефіцієнта у лютому 2015 року, ваше підприємство, швидше за все, буде мати право на застосування понижуючого коефіцієнта в березні 2015 року. Адже за нових умов, які застосовуються з 13 березня 2015 року критерії суттєво спрощені та не мають розрахунків показника середньої зарплати.

Зокрема, тепер скористатися понижуючим коефіцієнтом можна, якщо платник одночасно виконує такі три умови:

  1. база нарахування ЄСВ в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилася на 20% і більше відсотків у порівнянні із середньомісячною базою нарахування ЄСВ платника за 2014 рік у розрахунку на одну застраховану особу;

  2. після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;

  3. кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік.

Тетяна Доценко,
експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль