Оподатковуємо корпоративні права, передані в дарунок працівнику

53

ПРОБЛЕМА

Підприємство «А», яке є співвласником підприємства «В», подарувало своєму працівнику частку в статутному капіталі підприємства «В». Як оподаткувати дану операцію ПДФО та ЄСВ?

РІШЕННЯ

Насамперед звертаємо увагу, що для зміни власника корпоративних прав існує декілька варіантів. Їх можна продати, подарувати або передати.

Важно

Якщо підприємство прийняло рішення подарувати частку в статутному капіталі своєму працівнику, таку операцію потрібно оформити договором дарування.

Укладання договору дарування передбачено Цивільним кодексом України (ЦК).

Дарунком можуть бути рухомі речі, у т. ч. гроші та цінні папери, а також нерухомі речі, майнові права (ст. 718 ЦК).

Договір дарування майнового права та договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому укладається в письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемним (ст. 719 ЦК).

Крім того, підприємство повинно оформити зміни, пов’язані зі зміною учасників, в установчих документах. Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів державному реєстратору надаються документи, передбачені статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV.

Внимание

Податковим кодексом України (ПК) випадки оподаткування ПДФО операцій з інвестиційними активами та дарунків розглядаються окремо.

Нагадаємо, що інвестиційним активом вважаються корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах (пп. «а» пп. 170.2.7 ПК).

При здійсненні операцій з інвестиційними активами оподаткуванню ПДФО підлягає інвестиційний прибуток (пп. 164.2.9, п. 170.2 ПК).

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу.

При цьому інвестиційний актив, подарований платнику податку чи успадкований платником податку, вважається придбаним. Вартість цього дарунку дорівнює сумі державного мита та ПДФО, сплачених у зв’язку з таким даруванням чи успадкуванням (пп. 170.2.2 ПК).

Враховуючи зазначене, при даруванні частки в статутному капіталі своєму працівнику підприємство-дарувальник повинно нарахувати та утримати ПДФО.

Що стосується оподаткування частки статутного капіталу, отриманої від підприємства безоплатно в якості дарунку за договором дарування, слід дотримуватись вимог підпунктів 164.2.10 та 165.1.39 ПК.

Не підлягає оподаткуванню ПДФО вартість дарунка, отриманого у негрошовій формі, що не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 609 грн.). Тобто ПДФО оподатковується вартість дарунка, яка перевищує зазначену межу.

В обох випадках (чи це операції з інвестиційними активами, чи дарування) застосовуються ставки оподаткування, встановлені пунктом 167.1 ПК. При цьому ставка ПДФО 15% застосовується до доходу, що не перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 12 180 грн.). До суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Важно

Крім того, така операція є додатковим благом для працівника підприємства (пп. 14.1.47 ПК).

Базою оподаткування ПДФО у цьому випадку є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на «натуральний» коефіцієнт (пп. 164.2.17, п. 164.5 ПК). В залежності від застосовуваної ставки оподаткування коефіцієнт дорівнює 1,1765 (при ставці 15%) та 1,25 (при ставці 20%).

Вартість безоплатно отриманої частки статутного капіталу працівником підприємства в якості дарунка, на нашу думку, не є об’єктом оподаткування ЄСВ з наступних причин.

Працівник, який перебуває у трудових відносинах з підприємством, є платником ЄСВ (п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464).

Але базою нарахування ЄСВ для працівників підприємства є:

- виплати, що відносяться до фонду оплати праці згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5;

- виплати в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР;

- суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

Оскільки частка статутного капіталу, отримана працівником підприємства в якості дарунка, не відноситься до зазначеного переліку, ЄСВ з вартості такого дарунка не утримується.

Також звертаємо увагу, що доходи фізичних осіб, з яких сплачується ПДФО, підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). При цьому «натуральний» коефіцієнт до бази оподаткування військовим збором не застосовується.

Пример

Оподаткування доходу працівника у вигляді частки статутного капіталу, отриманого ним в якості дарунка

Працівник отримав від підприємства у дарунок корпоративні права. Балансова вартість корпоративних прав складає 100 000 грн. та відповідає їх ринковій вартості.

Розраховуємо ПДФО з вартості дарунка:

Визначаємо базу оподаткування ПДФО з урахуванням обмеження щодо вартості дарунка, яка не оподатковується ПДФО:

100 000 грн. – 609 грн. = 99 391 грн.

Визначаємо суму ПДФО за ставкою 15% з урахуванням «натурального» коефіцієнта:

12 180 грн. × 1,1765 × 0,15 = 2149,47 грн.

Визначаємо суму ПДФО за ставкою 20% з урахуванням «натурального» коефіцієнта:

(99 391 грн – 12 180 грн.) × 1,25 × 0,20 = 21 802,75 грн.

Визначаємо загальну суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету:

2149,47 грн. + 21 802,75 грн. = 23 952,22 грн.

Визначаємо суму військового збору:

99 391 грн. × 0,015 = 1490,87 грн.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль