Оподаткування страхової виплати та бонусів

21

ПРОБЛЕМА

Страхова компанія здійснює довгострокове страхування життя. За умови дожиття страхувальника до закінчення терміну дії договору йому виплачується страхова виплата. Вона складається зі страхової суми та бонусу (інвестиційного доходу). Страхову виплату компанія оподатковує відповідно до підпункту 170.8.2 Податкового кодексу України: 60% × (страхова сума – страхові платежі) × 5%. Чи потрібно оподатковувати бонуси за окремою ставкою?

РІШЕННЯ

Договір довгострокового страхування життя — договір страхування життя строком на п’ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором (пп. 14.1.52 Податкового кодексу України; ПК).

Важно

Такий договір не може передбачати часткових виплат протягом перших п’яти років його дії.

Це не стосується виплат, що здійснюються у разі настання страхових випадків, пов’язаних зі смертю чи хворобою застрахованої особи або нещасним випадком, що призвело до встановлення застрахованій особі інвалідності I або II групи чи встановлення інвалідності особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку.

У статті 9 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 № 85/96-ВР зазначено що страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

Договором страхування життя також може бути передбачено збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за іншими фінансовими результатами його діяльності (участь у прибутках страховика). Тому якщо у договорі страхування крім страхової виплати окремо передбачено сплата сум (бонусів) то зазначені виплати повинні оподатковуватись згідно з підпунктом 164.2.2. ПК як суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору за ставкою, передбаченою пунктом 167.1 ПК (15%).

Відповідно до пункту 164.1 ПК базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохiд. Зокрема, сума страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум або пенсійних виплат, що сплачуються платнику податку за договорами довгострокового страхування життя (у тому числі за договорами страхування довічних пенсій) та недержавного пенсійного забезпечення, за договорами пенсійного вкладу, договорами довiрчого управління, укладеними з учасниками фондів банківського управління (пп. 164.2.15 ПК).

Водночас, розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24.12.2010 № 997 затверджено Порядок застосування підпунктів 165.1.27 та 165.1.28 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу та довірчого управління (далі — Порядок № 997).

Згідно з підпунктом 1.1 розділу ІІ Порядку № 997 при страхуванні життя або здоров’я платника податку сума страхової виплати не включається до складу загального місячного або річного оподаткованого доходу платника податку у разі дожиття застрахованою особою до дати чи події, передбаченої договором страхування життя, чи досягнення віку, передбаченого таким договором.

Внимание

Тому оподаткуванню підлягає величина перевищення страхової виплати над сумою внесених страхових платежів за правилами оподаткування доходів від розміщення коштів на депозитних рахунках (пп. 170.8.2 ПК).

Якщо ж в договорі довгострокового страхування життя в суму страхових виплат (як у наведеному випадку) включено розмір суми бонусів, то така сума бонусів оподатковується у випадках та розмірах, визначених підпунктом 170.8.2 ПК. А саме: 60% суми перевищення страхової виплати над сумою внесених страхових платежів, помножена на 5%.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль