Оподатковуємо оплачену підприємством частину путівки працівника

10

ПРОБЛЕМА

Підприємство частково оплатило путівку за працівника в розмірі 10 000,00 грн. Як оподаткувати таке додаткове благо працівника? Як відобразити оплачену частину путівки в звіті з ЄСВ та в 1 ДФ?

РІШЕННЯ

За успішне і сумлінне виконання трудових обов’язків працівникам надається переважне право на отримання путівок до санаторіїв та будинків відпочинку. Саме такий стимул для працівників встановлено статтею 145 Кодексу законів про працю України.

Внимание

Оскільки умови оплати праці фіксують у колективному договорі, то можливість надання путівки працівникам варто передбачити.

Відповідно до підпункту 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, вартість путівок працівникам належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Отже, оплачена частина путівки відноситься до фонду оплати праці й тому оподатковується ПДФО та ЄСВ, як зарплата.

ЄСВ

Правила нарахування ЄСВ встановлено статтею 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 7 цього закону ЄСВ нараховується, зокрема й на інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Отже, підприємство має нарахувати ЄСВ за ставкою відповідно до класу професійного ризику на оплачену частину путівки й утримати з неї ЄСВ за ставкою 3,6%.

При обчисленні ЄСВ потрібно пам’ятати про максимальну базу нарахування ЄСВ. Нині ця величина дорівнюється 17 прожитковим мінімумам для працездатних осіб.

Розглянемо, як відобразити у звіті з ЄСВ оплачену частину путівки.

Форма та порядок складання звіту з ЄСВ затверджено Наказом Мінфіну «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 14.04.2015 № 435. Щоб правильно відобразити оплачену частину путівки підприємством у звіті з ЄСВ, звернемося до довідника категорій страхувальників. Відповідно до нього інші компенсаційні та заохочувальні виплати відображаються у складі заробітної плати працівника під кодом 1 у таблиці 6 звіту з ЄСВ.

ПДФО

Оплачена частина путівки буде для працівника розцінюватись як додаткове благо. Отже, її потрібно оподатковувати ПДФО за відповідним порядком.

Базою оподаткування додаткового блага є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт. Коефіцієнт обчислюється за такою формулою (п. 164.5 Податкового кодексу України; ПК):

К = 100 ÷ (100 – Сп),

де К — коефіцієнт;

Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Водночас оплачена частина путівки відноситься до інших заохочувальних виплат й буде оподатковуватися, як зарплата працівника.

Внимание

Під час нарахування доходів у формі зарплати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму ЄСВ (п. 164.6 ПК). До такої бази потрібно застосовувати ставки ПДФО 15% (20%) в залежності від суми загального місячного доходу.

У формі № 1 ДФ оплачену частина путівки підприємством буде відображено під ознакою доходу «126».

Нагадаємо, що нині діє форма № 1ДФ затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» від 13.01.2015 № 4.

Військовий збір

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 ПК. Зокрема, до них належить фізособа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПК. Отже, оплачена частина путівки за рахунок підприємства буде оподатковуватися військовим збором. Нині ставка військового збору становить 1,5% від об’єкта оподаткування. При оподаткуванні військовим збором доходів у виглядів додаткових благ є особливість. Оскільки порядок визначення бази оподаткування військовим збором доходів Податковим кодексом не встановлено, тому натуральний коефіцієнт не застосовується.

Внимание

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК.

Відображати інформацію щодо військового збору, утриманого із оплаченої частини путівки, потрібно у розділі ІІ форми № 1ДФ у складі:

  • загальних сум нарахованих та виплачених доходів, з яких утримано військовий збір;

  • загальної суми нарахованого та перерахованого в бюджет військового збору.

Пример

Оподаткування оплаченої частини путівки підприємством

ПП «Колос» у червні 2015 року надало Морозову А.В. путівку до санаторію «Карпати». ПП «Колос» за свій рахунок оплатило частину вартості путівки туроператору у розмірі 10 000,00 грн. Нараховані відпускні за червень 2015 року склали 4000,00 грн. Розрахуємо ПДФО, ЄСВ та військовий збір щодо доходів Морозова А.В. Ставка нарахування ЄСВ ПП «Колос» складає 37% (умовно).

1. Нараховуємо та утримуємо ЄСВ.

Нарахування ЄСВ: (10 000,00 + 4000,00) × 0,37 = 5180,00 грн.

Утримання ЄСВ: (10 000,00 + 4000,00) × 0,036 = 504,00 грн.

2. Утримуємо ПДФО.

Визначимо базу оподаткування ПДФО: (4000,00 + 8180,00 × 1,1765 + 1820,00 × 1,25 – 504,00) = 15 394,77 грн.

Утримання ПДФО за ставкою 15%: (4000,00 + 8180,00 × 1,1765) × 0,15 = 2043,57 грн.

Утримання ПДФО за ставкою 20%: (1820,00 × 1,25 – 504,00) × 0,20 = 354,20 грн.

3. Утримуємо військовий збір

Утримаємо військовий збір: (10 000,00 + 4000,00) × 0,015 = 210,00 грн.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль