Нарахування доходів та зарахування страхового стажу членам фермерського господарства

146

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно нараховувати заробітну плату членам фермерського господарства та платити ЄСВ і податок з доходів до бюджету. Чи зараховується до страхового стажу період членства у фермерському господарстві, якщо одному з членів господарства 14 років?

РІШЕННЯ

Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку (п. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV, далі — Закон про фермерство).

Членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства (п. 1 ст. 3 Закону про фермерство).

Тобто, передбачена обов’язкова трудова участь кожного члена господарства у його діяльності. Член фермерського господарства за своїм соціально-економічним статусом є працюючим власником. Тому його трудова діяльність у господарстві базується на членстві і регулюється не трудовим договором, а Статутом господарства (п. 2 ст. 27 Закону про фермерство).

Таким чином, члени фермерського господарства отримують не заробітну плату, а дохід від виконання трудової функції. Водночас такий дохід може виплачуватися залежно від внеску до статутного капіталу, а не від виконання трудової функції. Тоді виплата доходу є виплатою дивідендів.

Конкретний механізм оплати праці членів фермерського господарства визначається Статутом фермерського господарства. Якщо ж у Статуті такий порядок не визначено, механізм оплати потрібно встановити внутрішнім документом підприємства, наприклад, протоколом загальних зборів членів фермерського господарства. При цьому розподілятися може лише чистий дохід (прибуток) — отримані доходи за мінусом витрат.

Якщо в Статуті визначено частку кожного члена фермерського господарства, то отриманий дохід від діяльності фермерського господарства є дивідендами і оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 5%. Якщо ж в статуті частка не визначена, то отриманий дохід оподатковується ПДФО за ставкою 15% (20%). Фермерське господарство при виплаті доходів повинно також подати податковий розрахунок про виплачені доходи за формою № 1ДФ, при цьому виплата дивідендів відображається у розрахунку за формою № 1ДФ за ознакою доходу «109», виплата інших доходів — за ознакою доходу «127».

Щодо утримання єдиного соціального внеску (ЄСВ), то оскільки даний дохід не є заробітною платою, то ЄСВ при виплаті такого доходу не утримується.

Згідно із статтею 34 Закону про фермерство час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

Отже, для зарахування страхового стажу членів фермерських господарств необхідними умовами є запис у трудовій книжці та сплата ЄСВ. Інших умов щодо зарахування страхового стажу не має, тож не є обмеженням для зарахування стажу та обставина, що вік члена фермерського господарства становить 14 років.

Видача трудових книжок членам фермерського господарства і громадянам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), та їх ведення здійснюються відповідно до законодавства України про працю (п. 4 ст. 27 Закону про фермерство).

Щодо сплати ЄСВ, то відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі ― Закон про ЄСВ) особи, які не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню мають змогу набути необхідний страховий стаж шляхом добровільної сплати ЄСВ.

Тобто, члени фермерського господарства мають право укласти з податковим органом договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ці особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі на добровільну участь, але не менше одного року.

Сплата ЄСВ проводиться щомісяця в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль