Як оподаткувати ПДВ передачу майна управителю від установника — нерезидента

5

ПРОБЛЕМА

Операції з передачі (повернення) майна згідно з договором управління оподатковуються ПДВ. Яким чином здійснюється оподаткування ПДВ у разі, якщо установник майна — нерезидент?

РІШЕННЯ

Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Особа — управитель майна, яка веде окремий податковий облік з ПДВ щодо господарських операцій, пов’язаних з використанням майна, отриманого в управління за договором управління майном, має зареєструватись платником ПДВ (п. 180.1 Податкового кодексу України; ПК).

За загальним правилом об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (п. 185.1 ПК).

За таких умов відповідальним за нарахування та сплату ПДВ до бюджету в разі постачання послуг нерезидентами є отримувач послуг (п. 180.2 ПК).

Порядок оподаткування послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено статтею 208 ПК.

Відповідно до пункту 208.2 ПК отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташовано на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою податку. У разі отримання послуг від нерезидентів без їх оплати база оподаткування визначається виходячи із звичайних цін на такі послуги без урахування ПДВ (п. 190.2 ПК).

При цьому отримувач послуг — управитель майна виписує податкову накладну в порядку, визначеному статтею 201 ПК.

Форму податкової накладної та порядок її заповнення затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957).

Податкова накладна складається в одному примірнику і залишається в управителя майна

У верхній лівій частині оригіналу паперової податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» поряд з полем «Оригінал (видається покупцю)», але зазначається тип причини 14 (складена покупцем (отримувачем) послуг від нерезидента).

Крім того, згідно з пунктом 11 Порядку № 957 у разі виписки податкової накладної покупцем (отримувачем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, у рядку «Індивідуальний податковий номер продавця» відображається умовний ІПН «300000000000», а у разі якщо такі послуги не призначаються для використання в господарській діяльності або придбані з метою їх використання для постачання послуг за межами митної території України або послуг, місце постачання яких визначається відповідно до пункту 186.3 ПК, — умовний ІПН «200000000000».

При цьому в таких випадках у рядку «Особа (платник податку) - продавець» зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента, а у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) продавця» зазначається країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент). У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.

Решта реквізитів заповнюються відповідно до Порядку № 957 без суттєвих особливостей.

Такої позиції з даного питання дотримуються податківці.

На нашу думку, зазначена операція має оподатковуватись так само, як і податком на прибуток. Вартість майна, переданого в управління, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток (пп. 136.1.19 ПК).

Крім того, передача майна в рамках договору управління майном не є постачанням. Адже згідно з підпунктом «е» підпункту 14.1.191 ПК управитель отримує плату не за продаж або купівлю майна, а за послуги з управління майном.

Одразу застерігаємо, що така позиція — для сміливих платників, готових, у разі необхідності, відстоювати її в суді.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль