Оподаткування ПДВ ліків за новими правилами

14

ПРОБЛЕМА

З 1 квітня 2014 року відмінено пільгове оподаткування ПДВ ліків. Який механізм оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів після 01.04.2014? Чи потрібно проводити переоцінку товарів на складах та перепрограмування касового апарату?

РІШЕННЯ

З 1 квітня 2014 року скасовано пільгу щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, що надавалась відповідно до підпункту 197.1.27 Податкового кодексу України (ПК).

Одночасно з цієї ж дати запроваджено оподаткування ПДВ таких товарів за ставкою 7% (пп. «в» п. 193.1 ПК).

Ставка оподаткування ПДВ 7% застосовується по операціях з:

  • постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

  • постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Внимание

Перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків затверджено постановою КМУ від 03.09.2014 № 410.

Нові правила оподаткування ПДВ ліків

Оподаткування ПДВ здійснюється на всьому ланцюгу постачання за правилом «першої події», встановленим пунктами 187.1 та 198.2 ПК.

При цьому придбані до 01.04.2014 лікарські засоби та вироби медичного призначення також реалізуються із застосуванням ставки ПДВ 7%. Тобто ставка 7% застосовується незалежно від того, що їх придбання здійснювалося в умовах дії пільгового режиму оподаткування.

Суми ПДВ, сплачені при придбанні товарів та послуг після 01.04.2014 як із застосуванням ставки податку 7%, так і ставки 20% (наприклад, комунальні послуги, канцтовари, меблі тощо), включаються до складу податкового кредиту в загальному порядку.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Реалізація лікарських засобів юрособою-єдиноподатником»

При цьому від’ємна різниця між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, що виникне при здійсненні операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення після 01.04.2014, буде відшкодуватися з бюджету в загальному порядку, встановленому статтею 200 ПК.

Бюджетному відшкодуванню підлягатимуть і суми ПДВ, сплачені на митниці.

Оформлення податкових накладних та Реєстру

податкова накладна

Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957, встановлені правила складання податкової накладної у випадку застосування ставки ПДВ іншої, ніж основна або нульова. Основною ставкою залишається 20%. А ставка 7% є додатковою.

Тож заповнювати податкові накладні на операції з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, які оподатковуються за ставкою 7%, потрібно з урахуванням таких особливостей:

  • на операції з постачання товарів/послуг, до яких одночасно застосовуються як нульова ставка, так і основна та/або ставка 7% складається одна податкова накладна, у якій заповнюються відповідні графи;

  • обсяг постачання, що підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%, вказується в графі 9 «Постачання на митній території України»;

  • номенклатура лікарських засобів та виробів медичного призначення вказується у відповідних рядках розділу І податкової накладної, а сума ПДВ — у графах 9 та 13 рядка «Податок на додану вартість» розділу ІІІ податкової накладної;

  • загальна вартість лікарських засобів та виробів медичного призначення з ПДВ вказується в графах 9 та 13 розділу ІV податкової накладної;

  • решта полів податкової накладної заповнюється в загальному порядку.

реєстр

У реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі — Реєстр), затвердженому наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 958, такі податкові накладні слід відображати з урахуванням наступного.

У розділі І Реєстру:

  • у графі 7 вказується загальна вартість поставлених лікарських засобів та виробів медичного призначення з ПДВ;

  • у графі 11 вказується сума ПДВ, обчислена у розмірі 7% від бази оподаткування;

  • у графі 10 вказується база оподаткування — вартість лікарських засобів та виробів медичного призначення без ПДВ;

  • решта полів заповнюється в загальному порядку.

У розділі ІІ Реєстру податкові накладні, отримані у зв’язку з придбанням лікарських засобів та виробів медичного призначення, які оподатковуються за ставкою 7%, відображаються в графах 12 та 13.

Переоцінка товарних залишків

Переоцінка товарно-матеріальних цінностей проводиться на початок місяця за умови зміни цін на виробничі запаси і товари. Такі вимоги містить Порядок проведення дооцінки залишків товарно-матеріальних цінностей, затверджений наказами Мінекономіки від 31.05.1993 № 37-20/248 та Мінфіну від 31.05.1993 № 07-104.

Провести переоцінку «на вчора» нереально. Адже продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення, які підлягають оподаткуванню ПДВ, з 01.01.2014 не припинявся.

Перепрограмування РРО

Суб’єкти господарювання при здійсненні розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) зобов’язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій (РРО) з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Такі вимоги встановлено статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).

Однак для перепрограмування РРО потрібен час.

Для забезпечення технічного переходу до законодавчих нововведень Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства» від 10.04.2014 № 1200-VII встановлено перехідний період.

З 01.04.2014 до 01.06.2014 до платників ПДВ, які застосовують ставку 7% до операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, не застосовувались вимоги нормативно-правових актів щодо відображення у касовому чеку відомостей про: код ставки ПДВ за одиницею товару; загальної суми ПДВ за кожною позицією (групою товарів); загальної суми коштів, що підлягає сплаті покупцем, з урахуванням ПДВ.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль