Наслідки неперерахування на спецрахунок суми ПДВ

31

ПРОБЛЕМА

Чи вважається податковим боргом сума неперерахованого на спецрахунок ПДВ? Чи впливає це на набуття статусу платника ФСП?

РІШЕННЯ

Ні, не вважається податковим боргом та не впливає на набуття статусу платника ФСП.

Однією з умов набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) є відсутність податкового боргу станом на 1 січня базового (звітного) року. Виняток становить безнадійний податковий борг, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Таку вимогу містить підпункт 301.6.3 Податкового кодексу України (ПК).

Під податковим боргом розуміється сума узгодженого грошового зобов’язання, але не сплаченого платником податків у встановлений строк. До податкового боргу відносяться також штрафні санкції і пеня, нараховані на суму такого грошового зобов’язання (пп. 14.1.175 ПК).

У свою чергу, грошове зобов’язання платника податків — це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету — державного чи місцевого (пп. 14.1.39 ПК, ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Згідно з спеціальним режимом оподаткування суми ПДВ, нараховані сільгосппідприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягають сплаті до бюджету. Такий ПДВ повністю залишається в розпорядженні сільгосппідприємства для використання у виробничих цілях (п. 209.2 ПК).

Зазначені суми ПДВ перераховуються сільгосппідприємствами з поточного рахунку на спеціальний. Такий порядок встановлено постановою КМУ від 12.01.2011 № 11 (далі — Постанова № 11).

Комментарий

Враховуючи зазначене, несвоєчасно перерахована сільгосппідприємством на спецрахунок сума ПДВ не є податковим боргом, оскільки вона не підлягає сплаті до бюджету.

Однак слід пам’ятати про наслідки неперерахування або несвоєчасного зарахування сум ПДВ на спецрахунок. Адже контроль за перерахуванням сум ПДВ на спецрахунок здійснює податковий орган.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 11 сільгосппідприємство повинно підтвердити факт зарахування коштів на спецрахунок. Для цього воно надає податковому органу копії відповідних платіжних доручень.

Незарахування таких коштів на спецрахунок може бути визнано податковим органом як нецільове використання. Адже кошти не були направлені на:

- відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів;

- інші виробничі цілі (при наявності залишку).

У разі нецільового використання суми ПДВ сільгосппідприємство несе відповідальність відповідно до законодавства (п. 4 Постанови № 11).

Важно

Статтею 123 ПК передбачена відповідальність за використання сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання.

Такі порушення тягнуть за собою:

- стягнення до бюджету суми ПДВ, що підлягала нарахуванню без застосування податкової пільги;

- накладення штрафу в розмірі 25% суми визначеного податковим органом податкового зобов’язання.

У разі несплати до бюджету суми ПДВ та штрафу, донарахованих податковим органом, такі суми вважатимуться податковим боргом. Якщо податковий борг не буде сплачено до кінця року, сільгосппідприємству буде відмовлено в перебуванні платником ФСП у наступному податковому році.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль