Відображення у податковому обліку «запізнілої» податкової накладної

23

ПРОБЛЕМА

Чи можна включити до податкового кредиту податкову накладну, отриману поштою із запізненням, у звичайному конверті без повідомлення про вручення?

РІШЕННЯ

Відповідно до пункту 198.6 Податкового кодексу України (ПК) платник ПДВ не має права включати до складу податкового кредиту суму податку, сплачену під час придбання товарів (послуг), якщо вона не підтверджена податковою накладною від продавця (постачальника).

Важно

Таким чином, якщо є податкова накладна, навіть і «запізніла», вона все одно підтверджує факт оплати (придбання) товару (послуги).

Відповідно підприємство, отримавши від постачальника податкову накладну минулих періодів, має право суми ПДВ за такою податковою накладною задекларувати у складі податкового кредиту на законних підставах. Щоправда, для цього податкову накладну ще має бути оформлено належним чином, але вважатимемо, що у цьому випадку так і є.

Відповідно до абзацу третього пункту 198.6 ПК, у разі якщо платник податків не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманої податкової накладної, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати її складання. Платники податків, що застосовують касовий метод (що застосовували його до набрання чинності ПК), мають право на включення до податкового кредиту сум ПДВ на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з їх банківського рахунку.

Отриману податкову накладну необхідно зареєструвати у Реєстрі виданих і отриманих податкових накладних, форму та порядок ведення якого затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 958 (далі — Порядок № 958). Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку № 958 податкові накладні, отримані від постачальників (продавців), відображаються в розділі II Реєстру за датою отримання.

У декларації з ПДВ «запізнілі» податкові накладні (на рівні зі звичайними податковими накладними, що дають право на податковий кредит), відображаються у загальному порядку в рядку 10.1.1 «підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою» і підлягають розшифруванню у додатку «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до декларації з ПДВ.

При цьому в графі 3 «Період виписки податкових накладних, інших документів, що дають право на податковий кредит» розділу II додатка 5 слід вказати саме дату складання такої податкової накладної, а не звітний (податковий) період, в якому її було отримано. І якщо враховувати, що у цьому додатку слід групувати податковий кредит у розрізі контрагентів, виходить, що якщо у звітному періоді відображено податкові накладні, отримані від одного контрагента і складені ним у різних періодах, у додатку 5 такого контрагента потрібно вказати стільки разів, скільки є періодів складання ним податкової накладної.

Не варто забувати, що позиція податкових органів щодо «запізнілих» податкових накладних досить жорстка: немає документального підтвердження запізнення податкових накладних — немає і права на податковий кредит (див. лист ДПА від 22.02.2011 № 4905/7/16-1517-10).

Податківці вважають, що документом, який підтверджує дату надходження «запізнілої» податкової накладної від продавця є зареєстрований рекомендований лист, оформлений з дотриманням чотирьох вимог: наявністю повідомлення про вручення та відбитка календарного поштового штемпеля на конверті, податкової накладної і відображенням на ній дати реєстрації на штампі вхідної кореспонденції.

Звичайно ж, можна сказати, що така вимога податківців є неправомірною і не передбачена нормами чинного законодавства. Але, з іншого боку, вони ж є контролюючим органом, тому яке-небудь підтвердження несвоєчасного отримання податкової накладної у платника податків все-таки має бути.

Пример

Наприклад, конверт з відбитком поштового штемпеля або реєстрація отриманої податкової накладної в журналі вхідної кореспонденції.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль