Право на податковий кредит з ПДВ при імпорті зразків товарів

15

ПРОБЛЕМА

Наше підприємство планує імпортувати зразок товару. Чи можна нарахувати податковий кредит з ПДВ за такою операцією? Чи матиме підприємство право на податкові витрати і як відобразити імпорт зразка товару в бухобліку?  

РІШЕННЯ

Почнемо з обліку ПДВ. Отож, імпорт товарів, звісно, є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. «в» п. 185.1 Податкового кодексу України; ПК). Відповідно покупець вправі нарахувати податковий кредит, якщо планує використовувати товар у межах госпдіяльності (пп. «а» п. 198.1, пп. 14.1.36 ПК). І саме зв’язок з госпдіяльністю буде визначальним критерієм у цьому питанні. Тому розглянемо два можливі варіанти застосування зразка товару, що й визначить подальшу долю податкового кредиту.

1. Товар застосували в межах госпдіяльності: реалізували, використали для будівництва основних засобів, виробництва продукції і т. д. У цьому випадку податковий кредит вдасться зберегти, адже попри те, що це лише зразок товару, підприємство отримало (або згодом отримає) дохід від його використання.

2. Товар ліквідували через втрату його споживчих якостей або через неможливість його реалізувати чи використати в госпдіяльності. Цей випадок вже буде не настільки приємний для платника ПДВ. Йому доведеться нарахувати податкові зобов’язання на вартість такого товару через його негосподарське використання (пп. «г» п. 198.5 ПК). Як виняток, може бути ситуація, коли зразок товару ліквідували, проте згодом придбали партію товарів на основі цього зразка. Тобто придбаний зразок дав можливість купити цю партію товару, що забезпечить отримання доходу від її реалізації. Тоді, вважаємо, податкові зобов’язання з ПДВ донараховувати не потрібно.

Зауважимо, що у другому випадку платник ПДВ може спробувати відстояти право на податковий кредит. Мовляв, зразок придбали для господарського використання, однак дохід так і не отримали через непередбачувані обставини. Наприклад, зразок, який неможливо використати у госпдіяльності, не сподобався покупцю, а тому партію товару не придбали. Втім переконати податківців у своїй правоті буде вкрай важко.

Щодо обліку з податку на прибуток, то тут також все залежатиме від господарського призначення витрат на придбання зразків товарів (пп. 14.1.27 ПК). Відповідно при негосподарському використанні товарів податкових витрат не буде.

На завершення наведемо низку типових проводок з імпорту зразків товарів (див. Таблицю).

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Отримано зразок товару

28, 20

632, 685

Нараховано податковий кредит з ПДВ

641

632, 685

Оплачено вартість товару

632, 685

312

Відкориговано податковий кредит з ПДВ

949

641

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль