Відповідальність за нереєстрацію платником ПДВ

11

ПРОБЛЕМА

Фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування (неплатник ПДВ) перевищив граничний допустимий обсяг операцій 300 тис. грн. Чи враховується продаж товарів фізособам — неплатникам ПДВ в допустимий обсяг операцій 300 тис. грн.? На яку суму буде нараховано штрафну санкцію з ПДВ у процесі проведення планової перевірки?

РІШЕННЯ

Пунктом 181.1 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ. Реєстрація проводиться в податковому органі за місцезнаходженням (місцем проживання) платника. Обов’язок реєстрації не стосується платників єдиного податку.

Важно

Враховуючи зазначене, при перевищенні гранично допустимого обсягу операцій не має значення кому здійснювався продаж товарів — платникам ПДВ чи неплатникам. Якщо таке перевищення має місце, то фізособа — підприємець зобов’язана зареєструватися платником ПДВ.

Згідно з пунктом 183.2 ПК у разі обов’язкової реєстрації особи платником ПДВ реєстраційна заява подається до податкового органу не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 ПК.

Особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ, і не подала до податкового органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПК).

Такої ж думки дотримуються податківці в узагальнюючій податковій консультації, затвердженої наказом ДПС України від 06.07.2012 № 588. У ній визначено, що обов’язок щодо нарахування та сплати податкових зобов’язань з ПДВ у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлений для подання заяви. Тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг понад 300 тис. грн.

Внимание

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII з 01.01.2015 граничний обсяг операцій з постачання товарів/послуг для реєстрації платником ПДВ становитиме 1 млн. грн.

Іноді останній день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день. Тоді такий обов’язок виникає з другого робочого дня, що наступає за вихідним, святковим або неробочим днем (п. 183.6 ПК).

Особі, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ та яка не зареєструвалася як платник ПДВ, податковий орган зобов’язаний самостійно за результатами проведення документальної перевірки визначити суму податкового зобов’язання з ПДВ без врахування сум податку, нарахованих під час придбання товарів/послуг, та застосувати штраф у розмірі 25% (50% — при повторному порушенні) суми такого зобов’язання. Це передбачено пунктом 123.1 ПК.

Отже, якщо особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ не зареєструвалась, то податковий орган при перевірці донарахує такій особі податкове зобов’язання з ПДВ за операціями, проведеними починаючи з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому обсяг оподатковуваних операцій перевищив 300 тис. грн., а також застосує штрафну санкцію у розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання з ПДВ.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль