Особливості оподаткування поворотної фінансової допомоги, наданої підприємству фізичними особами

32

ПРОБЛЕМА

Для розвитку підприємства (купівлі вантажного транспорту) недостатньо обігових коштів. Чи можуть працівники надати поворотну фінансову допомогу підприємству? Якщо можуть, то яку максимальну суму та на який максимальний строк? Чи вважається така допомога доходом підприємства, а повернення ― доходом співробітника?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Підпунктом 135.5.5 ПК встановлено, що інші доходи, які враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, включають суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (зокрема, фізичних осіб).

У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. При цьому доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

Отже, робітникам не заборонено надавати поворотну фінансову допомогу підприємству, при цьому, якщо така допомога не буде повернута підприємством фізичним особам (робітникам) до кінця звітного періоду, у якому ця допомога надавалась, то суму допомоги потрібно включити до доходів підприємства. В той же час, коли у майбутніх звітних періодах підприємство поверне робітникам надану допомогу, то за наслідками звітного періоду, в якому допомога була повернута, воно має право включити суму повернутої допомоги до витрат.

Законодавством не визначено максимальної суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від фізичних осіб. Щодо максимального терміну повернення, то він визначений у договорі, а з податкової точки зору має значення лише факт повернення у звітному кварталі, в якому надано таку допомогу (тоді така допомога не включається до складу доходу) чи в майбутніх звітних періодах (тоді допомогу треба включити до доходу).

Виключення строків повернення стосується лише отриманої допомоги від засновника (учасника) такого підприємства, а саме поворотна фінансова допомога, що отримана від засновника — не платника податку на прибуток і повернена в строк до 365 календарних днів до складу доходу не включається, але на неї розповсюджуються загальні правила оподаткування поворотної фінансової допомоги, а саме умовне нарахування відсотків (пп. 135.5.4 ПК).

Щодо повернення підприємством суми поворотної фінансової допомоги фізичним особам (працівникам). Згідно із пп. 165.1.31 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому або основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

Тобто, основна сума поворотної фінансової допомоги, яку підприємство повертає своїм працівникам, не включається до оподатковуваного доходу цих фізичних осіб та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

В той же час при поверненні поворотної фінансової допомоги своїм працівникам підприємство, як податковий агент, повинно відобразити ці суми у податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «153».



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль