Курсові різниці в податковому обліку щодо заборгованості за імпортні товари

17

ПРОБЛЕМА

Як проводити перерахунок курсових різниць в податковому обліку щодо заборгованості за імпортні товари, придбані до набрання чинності нормами Податкового кодексу України? Чи потрібно включити до складу доходів (витрат) для цілей оподаткування курсові різниці на дату балансу? Чи потрібно визначати курсові різниці на дату погашення заборгованості нерезиденту?

РІШЕННЯ

Перш ніж перейти безпосередньо до відповіді на поставлене запитання, зауважимо, що необхідно чітко розмежувати бухгалтерський і податковий облік. А також не пов’язувати купівлю валюти з метою погашення заборгованості із самою заборгованістю: це дві різні операції, що не залежать одна від одної.

На момент оприбуткування товарів, робіт або послуг їх вартість було включено до складу валових витрат, розмір яких було визначено згідно з вимогами підпункту 7.3.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР. Кредиторська заборгованість у рамках Закону про прибуток не підлягала перерахунку з відповідним відображенням в податковому обліку курсових різниць.

Відповідно до підпункту 153.1.3 Податкового кодексу України (ПК) з 01.04.2011 визначення курсових різниць від перерахунку операцій в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється згідно з положеннями (стандартам) бухгалтерського обліку. При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) враховується у складі доходів, а збиток (від’ємне значення) — у складі витрат.

Таким стандартом є П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», згідно з пунктом 4 якого кредиторська заборгованість у валюті за товари, роботи, послуги, які будуть оплачені, вважається монетарною. У свою чергу, відповідно до пунктів 7 і 8 П(С)БО 21 на кожну дату балансу монетарні статті відображаються з використанням курсу на дату балансу, а курсові різниці від перерахунку відображаються або у складі операційних доходів, або витрат — залежно від результату різниці. Тобто станом на 31.03.2011 у підприємства за даними бухгалтерського обліку сформовано кредиторську заборгованість в перерахунку на гривню виходячи з курсу валют на цю дату.

При цьому звернімо увагу, що в ПК відсутні перехідні положення стосовно визначення курсових різниць щодо заборгованості у валюті, яка виникла до набуття чинності нормами ПК. Проте з огляду на те, що операція з отримання товару відбулася до набуття чинності розділом III ПК, податкові органи дотримуються тієї думки, що перерахунок заборгованості за товарами, що надійшли до 01.04.2011, проводитися не повинен. На підтвердження цьому — лист ДПА від 07.04.2011 № 6823/6/15-0315, а також консультації в базі податкових знань.

Отже, з огляду на те, що товар від нерезидента надійшов до 01.04.2011, заборгованість у валюті, що виникла до цієї дати, не підлягатиме перерахунку для цілей податкового обліку. Відповідно,на дату погашення заборгованості перед нерезидентом курсова різниця також не визначатиметься в податковому обліку. При цьому в бухгалтерському обліку перерахунок монетарної заборгованості з визначенням курсових різниць на дату балансу і дату погашення здійснювати необхідно, оскільки такий перерахунок прямо передбачено П(С)БО 21.

Підпунктом 153.1.4 ПК встановлено, що в разі придбання іноземної валюти до складу доходів (витрат) звітного періоду включається позитивна або від’ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, і курсом, за яким визначається балансова вартість такої валюти.

Термін «балансова вартість іноземної валюти» для цілей цього підпункту означає вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу або на дату здійснення операції залежно від того, яка дата настала пізніше.

Якщо валюту було придбано і цього ж дня було здійснено розрахунки з нерезидентом, то на дату звітного балансу ця валюта не обліковуватиметься. Тому звідси напрошується один висновок, що й курсової різниці за операцією купівлі валюти в податковому обліку бути не повинно, оскільки законодавець прив’язує визначення курсових різниць щодо купівлі валюти до дати балансу.

Таким чином, курсові різниці за операціями купівлі валюти визначаються тоді, коли куплена валюта обліковується на дату балансу або на дату здійснення операції залежно від того, яка дата настала пізніше.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль