Податкові витрати на ПММ для легковика, орендованого у фізособи

11

ПРОБЛЕМА

Підприємство планує орендувати легковий автомобіль у фізичної особи, яка має статус суб’єкта підприємницької діяльності, та розраховує на звільнення від обов’язку нотаріального посвідчення договору оренди. Як правильно укласти договір оренди, щоб мати підстави включити до складу податкових витрат вартість ПММ для орендованого автомобіля: з фізичною особою — громадянином (адже свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу виписане саме на нього) чи з фізичною особою — підприємцем?

РІШЕННЯ

Свідоцтво про реєстрацію автомобіля, виписане на фізособу-громадянина, не перешкоджає укладенню договору оренди такого автомобіля із цією фізособою в якості підприємця. Адже власники вільні у використанні свого майна на власний розсуд, в т. ч. для здійснення підприємницької діяльності (ст. 319 та 320 Цивільного кодексу України; ЦК). У такому разі у договорі обов’язково слід згадувати фізособу, як підприємця. Не зайвим буде також вказати номер та дату запису про держреєстрацію фізособи-підприємця.

Нотаріальне посвідчення договору оренди

Однак укладення підприємством договору оренди автомобіля із фізособою-підприємцем не гарантує звільнення від обов’язку нотаріального посвідчення такого договору. Справа в тому, що серед контролюючих органів та судів немає одностайності у питанні застосування статті 799 ЦК. А ця норма вимагає посвідчувати нотаріально такий договір за участю фізособи.

ВГСУ, наприклад, вважає, що договір оренди автомобіля, укладений за участю фізособи-підприємця як суб’єкта господарювання, не обов’язково посвідчувати нотаріально (інформаційний лист від 22.01.2013 № 01-06/85/2013). А на думку МДЗ такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (роз’яснення щодо практики застосування норм Податкового кодексу від 01.07.2013).

Право на податкові витрати

На податковий облік підприємства-орендаря не впливає статус фізособи-орендодавця (підприємницький чи непідприємницький).

В обох випадках підприємство має право враховувати витрати на пально-мастильні матеріали (ПММ) для орендованого автомобіля при розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. За умови, що такий автомобіль використовується у господарській діяльності підприємства та за наявності підтвердних первинних документів. Вартість ПММ для орендованого легковика відноситься до адміністративних витрат, які у складі інших податкових витрат визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (пп. «в» пп. 138.10.2 Податкового кодексу України).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль