Навчання працівника за рахунок підприємства

14

ПРОБЛЕМА

Підприємство сплачує за навчання працівника у ВНЗ. З навчальним закладом укладено договір. Підприємство сплачувало кошти у два етапи. Чи потрібен акт виконаних робіт? Диплом є підтвердженням? Як відобразити в бухгалтерському обліку?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 140.1.3 Податкового кодексу України (ПК) до витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, відносяться:

  • витрати платника податку на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників робітничих професій, а також у разі, якщо законодавством передбачено обов’язковість періодичної перепідготовки або підвищення кваліфікації;

  • витрати на навчання та (або) професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації у вітчизняних або закордонних навчальних закладах, якщо наявність сертифіката про освіту в таких закладах є обов’язковою для виконання певних умов ведення господарської діяльності, у т. ч., але не винятково, вищих та професійно-технічних навчальних закладах фізичних осіб (незалежно від того, чи перебувають такі особи в трудових відносинах з платником податку), які уклали з ним письмовий договір (контракт) про взяті ними зобов’язання відпрацювати у платника податку після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років;

  • витрати на організацію навчально-виробничої практики за профілем основної діяльності платника податку або в структурних підрозділах, що забезпечують його господарську діяльність, осіб, які навчаються у вищих та професійно-технічних навчальних закладах.

Отже, витрати на навчання працівників включаються до витрат підприємства за умови, що такі працівники уклали письмовий договір (контракт) з платником податку про взяті ними зобов’язання відпрацювати у платника податку після закінчення вищого та (або) професійно-технічного навчального закладу і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років та наявності сертифіката про освіту (диплому), виданого вітчизняним або закордонним навчальним закладом.

Обов’язковою умовою віднесення до податкових витрат на навчання є їх відповідне документальне підтвердження (п. 138.2 ПК). Підтверджуючими документами є:

  • наказ про направлення працівника на навчання у зв’язку з виробничою необхідністю;

  • договір на навчання (його типову форму затверджено наказом Міносвіти «Про затвердження Типового договору про навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації або про надання додаткових освітніх послуг навчальними закладами» від 11.03.2002 № 183);

  • акт наданих послуг;

  • платіжні документи, що підтверджують оплату вартості навчання (платіжні доручення, квитанції, виписки банку);

  • договір про відпрацювання протягом трьох років (тільки за необхідності, передбаченої підпунктом 140.1.3 ПК, тобто при навчанні працівника неробочій спеціальності).

Якщо підприємство вносить плату за навчання працівника за один чи декілька семестрів, тобто за строк більше місяця, то в бухгалтерському обліку для таких витрат використовується рахунок 39. За дебетом цього рахунка відображається сума передоплати за навчання, а за кредитом — поетапне віднесення частини витрат до складу витрат звітного періоду.

Пример

Відображення в обліку витрат на навчання працівника

У 2013 році підприємство перерахувало черговий платіж у сумі 3000 грн. за вересень і жовтень 2013 року за навчання працівника (бухгалтера) у вищому навчальному закладі. Підприємство уклало з працівником договір, згідно з яким цей працівник зобов’язаний відпрацювати на підприємстві три роки після закінчення вищого навчального закладу.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Перераховано навчальному закладу плату за навчання працівника

377

311

3000

2

Віднесено до складу витрат майбутніх періодів плату за навчання

39

377

3000

3

У вересні 2013 року віднесено до складу витрат звітного періоду вартість навчання за вересень 2013 року (3000 грн. ÷ 2 місяці)

92

39

1500

1500*

* До складу витрат відноситься сума в межах розміру, визначеного згідно з підпунктом 169.4.1 ПК (прожитковий мінімум на 1 січня, помножений на 1,4 і округлений до найближчих 10 грн.).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль