Чи оподатковується компенсація за медичний огляд працівників податком на доходи фізичних осіб

35

ПРОБЛЕМА

На підприємстві залізничного транспорту забезпечується організація проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників певних категорій, у т. ч. психіатричного та наркологічного, шляхом компенсації понесених ними витрат. Таку компенсацію передбачено умовами колективного договору. Чи є така компенсація доходом працівника?

РІШЕННЯ

Відповідно до статті 31 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801 обов’язкові медичні огляди здійснюються в осіб, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення або підвищеною небезпекою для оточуючих.

Перелік категорій населення, які повинні проходити обов’язкові медичні огляди, періодичність, джерела фінансування та порядок цих оглядів визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановами КМУ «Про обов’язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення» від 06.11.1997 № 1238 та «Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих» від 27.09.2000 № 1465 встановлено, що працівники залізничного транспорту та метрополітену, робота яких пов’язана з рухом поїздів і роботою на залізничних коліях, підлягають обов’язковому медичному огляду у порядку та строки, визначені цими постановами.

Статтею 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII встановлено, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21-го року.

Згідно з підпунктом 138.10.2 Податкового кодексу України (ПК) до складу витрат підприємства включаються витрати на охорону праці. Тож вартість проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів (у т. ч. психіатричного та наркологічного) є обов’язковими витратами підприємства, пов’язаними з його основною діяльністю, і не є доходом фізичної особи — працівника цього підприємства в розумінні розділу IV ПК.

Якщо працедавець компенсує працівнику вартість проходження обов’язкового медичного огляду, за який працівник попередньо сплатив власні кошти, то суму цієї компенсації, відповідно до вищенаведених норм законодавства, також немає підстав розглядати як оподатковуваний дохід такої фізичної особи.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль