Субсидії у податковому обліку комунального підприємства

40

ПРОБЛЕМА

Комунальне підприємство згідно з реєстром зобов’язань міського фінансового управління отримало житлові субсидії та погасило за рахунок цих коштів заборгованість за платежами перед «Обленерго». Як відобразити такі операції у податковому обліку підприємства та податковій звітності?

РІШЕННЯ

Окремим категоріям громадян за рахунок цільового фінансування коштів з бюджету надаються житлові субсидії і пільги з оплати житлово-комунальних послуг.

Кошти на оплату субсидій і пільг враховуються до складу тарифу таких послуг і перераховуються житлово-комунальним підприємствам.

Надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг передбачено пунктом 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

При цьому під поняттям «субсидія» розуміються усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов’язані з відшкодуванням збитків державних підприємств (п. 1.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом МФУ від 12.03.2012 № 333; далі — Інструкція № 333).

Податковий облік отриманих з бюджету субсидій

Податок на прибуток

Підпунктом 135.5.10 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що суми дотацій, субсидій, капітальних інвестицій із фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або бюджетів, отримані платником податку, враховуються до складу інших доходів.

Цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов витрачання таких коштів на виконання в майбутньому певних заходів визнається доходом з моменту його фактичного отримання (пп. 137.2.2 ПК).

При цьому слід пам’ятати, що отримання доходів підтверджують первинними документами, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та іншими документами, встановленими розділом II ПК (п. 135.2 ПК).

Отже, суми субсидій, отримані підприємством з бюджету в оплату житлово-комунальних послуг населенню, в податковому обліку визнаються доходом на дату отримання цих коштів. Аналогічний висновок надано фахівцями ДФС у консультації, розмішеній в ЗІР (категорія 102.14).

Стосовно погашення заборгованості перед «Обленерго» зазначимо таке. У цьому випадку заборгованість погашається не за рахунок субсидій, а за рахунок коштів, які є на банківському рахунку комунального підприємства. Такими коштами на цей момент є субсидія, отримана з бюджету в якості відшкодування за надані населенню житлово-комунальні послуги.

У податковому обліку комунального підприємства витрати на придбання електроенергії вже були віднесені до складу податкових витрат у тому звітному періоді, коли її було спожито (за правилом нарахування). Тому під час оплати заборгованості «Обленерго» податкові витрати у комунального підприємства не виникають.

Податок на додану вартість

Операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПК є об’єктом оподаткування ПДВ. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається з огляду на їх договірну вартість (пп. «б» п. 185.1, п. 188.1 ПК).

Комунальне підприємство надає житлово-комунальні послуги населенню за договірною ціною (тарифом), яка є базою оподаткування ПДВ.

Пунктом 187.10 ПК визначено, що платники ПДВ, які надають фізичним особам послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Отже, при розрахунках за житлово-комунальні послуги з населенням комунальне підприємство відображає податкові зобов’язання та податковий кредит з ПДВ на дату отримання коштів в оплату послуг.

При цьому, як було зазначено, окремим категоріям населення надаються житлові субсидії в рахунок оплати комунальних платежів.

Підпунктом 196.1.6 ПК визначено, що виплати субсидій за рахунок бюджетів не є об’єктом оподаткування ПДВ. На думку податківців, викладену в ЗІР (категорія 101.02), якщо субсидії і трансфертні платежі, які видаються платнику податку — одержувачу коштів за кодом бюджетної класифікації 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», не передбачають компенсації вартості товарів/послуг, що постачаються таким платником податку, то при їх отриманні об’єкта оподаткування ПДВ не виникає. Разом з тим, якщо зазначені кошти надходять до платника податків на виконання програми благоустрою міста, чи інших подібних програм, то для цілей оподаткування ПДВ такі кошти слід вважати оплатою (компенсацією) виконаних ним робіт в межах таких програм, а тому їх сума має бути включена таким платником до бази оподаткування вартості виконаних ним робіт/послуг.

Однак слід врахувати, що база оподаткування ПДВ житлово-комунальних послуг формується з огляду на установлений тариф та не залежить від джерела оплати.

Тобто в сумі субсидій, отриманих з бюджету у вигляді компенсації за житлово-комунальні послуги, враховано й ПДВ.

Згідно з пунктом 187.7 ПК датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.

З огляду на зазначене, за надані населенню житлово-комунальні послуги комунальне підприємство визначає податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом — на дату отримання коштів від населення та на дату отримання субсидії з бюджету.

Внимание

У разі якщо комунальне підприємство надає послуги, база оподаткування яких визначається за касовим методом, а частково — за методом першої з подій, то таке підприємство здійснює розподіл податкового кредиту пропорційно обсягу постачання у звітному періоді послуг за касовим методом до загального обсягу постачання.

Щодо оплати за спожиту електроенергію «Обленерго», слід зазначити, що касовий метод розрахунків за постачання електроенергії пунктом 187.10 ПК не передбачено. Така операція підлягає оподаткуванню ПДВ на загальних підставах: податковий кредит відображається у тому звітному періоді, коли було спожито електроенергію. Подальша оплата є другою подією, яка не впливає на ПДВ.

Відображення субсидій у податковій звітності

У декларації з податку на прибуток сума доходів у вигляді субсидій відображається в рядку 03 ІД «Інші доходи» та в рядку 03.15 «Суми дотацій, субсидій, капітальних інвестицій із фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або бюджетів» додатка ІД до декларації.

У декларації з ПДВ з позначкою «0110» відображається:

  • сума податкових зобов’язань з ПДВ — в рядку 1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» та в розділі I. «Податкові зобов’язання» додатка 5 до декларації;

  • сума податкового кредиту — в рядку 10.1 та в розділі IІ «Податковий кредит» додатка 5 до декларації.

У разі надання комунальним підприємством послуг іншим підприємствам, на які не поширюється касовий метод, провести розрахунок розподілу сум ПДВ, нарахованого (сплаченого) у зв’язку з отриманням товарів/послуг, при постачанні яких застосовуються одночасно касовий метод визначення податкових зобов’язань і податкового кредиту та загальні правила визначення податкових зобов’язань і податкового кредиту. Розподіл суми податкового кредиту відображається платником ПДВ у таблиці 4 додатка 7 до податкової декларації з ПДВ.

Погашення заборгованості перед «Обленерго» у такому випадку не відображається у податковій звітності. Як зазначено, у податковому обліку комунального підприємства витрати на придбання електроенергії вже були віднесені до складу податкових витрат та податкового кредиту з ПДВ у тому звітному періоді, коли її було спожито. На дату оплати заборгованості перед «Обленерго» податкові витрати та податковий кредит з ПДВ у комунального підприємства не виникають.

Людмила Ільяш,
експерт з питань бухгалтерського та податкового обліку, Київ



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
×
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль