Сплата податку на прибуток: авансові внески, ставка, звітний період

8127
Нагадаємо законодавчі зміни щодо сплати податку на прибуток і авансових внесків з податку, запроваджені в 2016 році

Цього року відбулися зміни в нарахуванні податку на прибуток підприємств із метою оптимізації бюджетних надходжень від високодохідних платників податку на прибуток. Водночас введені деякі обмеження.

Ставка податку на прибуток 2016

Зміни, запроваджені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII (далі — Закон № 909), не вплинули на розмір податку на прибуток.

Тож ставка податку на прибуток у 2016 році збережена на рівні 18%.

Авансові внески з податку на прибуток

Із 01.01.2016 були скасовані обов’язкові щомісячні авансові внески з податку на прибуток (п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК).

Утім до 31.12.2016 платники податку на прибуток повинні будуть сплатити авансовий внесок із цього податку в розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року. А визначену в розрахунку суму авансових внесків вважатимуть узгодженою сумою грошових зобов’язань.

За несплату такої узгодженої суми авансових внесків з податку на прибуток порушників притягатимуть до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах, визначених статтею 123 ПК.

Позаяк розрахунок такого авансового внеску платник податку на прибуток подає у податковій декларації за три квартали 2016 року, ця норма мала б стосуватися лише квартальних платників.

Звітність з податку на прибуток 2016

Законотворці скасували можливість поквартального звітування з податку на прибуток у зв’язку з неотриманням прибутку у першому кварталі (півріччі, трьох кварталах) звітного (податкового) року. Адже таке правило давало змогу достроково припинити сплату щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, які з 01.01.2016 уже й так не потрібно сплачувати.

Натомість у новій редакції викладено пункт 137.4 ПК, що передбачає поквартальне звітування з податку на прибуток незалежно від отримання прибутку чи збитку для тих високодохідних платників, розмір річного доходу яких перевищує 20 млн. грн.

Розраховувати такий дохід, як і раніше, потрібно за правилами бухгалтерського обліку. До нього включають дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи й інші доходи.

Поквартальне подання податкових декларацій з податку на прибуток означає власне звітування за наростаючим підсумком за квартал, півріччя, три квартали та рік. А податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Водночас законотворці залишили і річний податковий (звітний) період для:

• малодохідних платників податку на прибуток, розмір річного «бухгалтерського» доходу яких не перевищує 20 млн. грн.;

• виробників сільськогосподарської продукції, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, що розпочнеться з 1 липня поточного звітного року і закінчиться 30 червня наступного звітного року;

• новостворених платників податку на прибуток.

Як і раніше, з метою оподаткування податком на прибуток до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільгосппродукції, належать підприємства, дохід яких від продажу такої продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує 50% загальної суми доходу.

Законодавці також скасували спеціальне правило щодо подання річної декларації з податку на прибуток до 1 червня наступного за звітним року. Тому подавати звіт з податку на прибуток 2016 потрібно за загальними правилами — згідно з пунктом 49.18 ПК. Тобто граничні строки звітування з податку на прибуток становлять:

• 60 календарних днів — у разі річного звітування з податку на прибуток;

• 40 календарних днів — для квартальних платників податку на прибуток.

Отже, для річних платників граничний термін подання податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік — 29.02.2016, для квартальних — 09.02.2016.

Податок на нежитлову нерухомість і податок на прибуток

Законотворці залишили у 2016 році пільгу, яка дає можливість зменшити податок на прибуток на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 ПК щодо об’єктів нежитлової нерухомості.

Водночас Закон № 909 унеможливлює перенесення невикористаної частини такого зменшення податку на прибуток на наступні податкові (звітні) періоди. Тобто якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку або сума податку на прибуток менша ніж сума податку на нежитлову нерухомість, залишок суми такого невикористаного зменшення «згорає».

Інвестиційна пільга для платників податку на прибуток

Нагадаємо, що з 01.01.2015 високодохідні платники податку на прибуток мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток та у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на їх користь від інших платників такого податку.

Водночас Закон № 909 поширив право на таке зменшення фінансового результату до оподаткування й на нараховані доходи від участі в капіталі платників єдиного податку четвертої групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на їх користь від будь-яких платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток під час виплати дивідендів (пп. 140.4.1 ПК).

Згадану інвестиційну пільгу застосовують і під час розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток у 2015 році (п. 40 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

Податкові різниці у звіті з податку на прибуток

Законом № 909 скасовано й можливість зазначати у складі фінансової звітності з податку на прибуток інформацію про тимчасові та постійні податкові різниці за формою, встановленою Мінфіном.

Та фактично такої можливості не було вже з 12.05.2015 — з дати втрати чинності ПБО «Податкові різниці», яке, зокрема, містило і форму для відображення податкових різниць.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль