Розрахунок відпускних

1778
Наближається пора відпусток, тож розглянемо основні питання нарахування й обчислення відпускних

Відпускні розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100.

Розрахунковий період

Перед тим як обчислювати середню зарплату й відпускні, потрібно визначити розрахунковий період і кількість календарних днів у такому періоді. Зазвичай, розрахунковий період складається з 12 місяців, що передують відпустці.

Не включається до розрахункового періоду час, коли працівник не працював із поважних причин і не отримував заробіток. Проте прогули з такого періоду не вилучаються.

Відпускні на неповний робочий час

Якщо працівник працює неповний робочий день, тривалість відпустки не зменшується. Проте порядок розрахунку відпускних залежить від режиму неповного робочого часу, встановленого для працівника.

У випадку роботи працівника на умовах неповного робочого дня відпускні розраховуються так само, як і за звичайних умов. За неповного робочого тижня з розрахункового періоду потрібно виключати час, протягом якого працівник не виходив на роботу й не отримував заробіток. Якщо ж працівник працює неповний робочий час на умовах неповного робочого тижня, то з кількості календарних днів розрахункового періоду виключаються ті дні, коли робота не проводилась. 

Врахування премій для оплати відпусток

Для розрахунку відпускних не враховуються премії одноразового характеру, зокрема премії до ювілейних дат. Проте потрібно враховувати виробничі премії, премії за економію конкретних видів палива, електро- і теплової енергії, винагороди за підсумками річної роботи і вислугу років.

Коригування зарплати при виплаті відпускних

Коли на підприємстві підвищуються посадові оклади й тарифні ставки, зарплату за проміжок часу до її підвищення потрібно скоригувати на коефіцієнт підвищення. Такий коефіцієнт визначається шляхом ділення посадового окладу, визначеного після підвищення, на оклад, який був встановлений до підвищення.

Оподаткування відпускних і звітність

Сума відпускних входить до зарплати й оподатковується ПДФО за ставкою 18%. Також вона оподатковується і військовим збором за ставкою 1,5%. На відпускні нараховується ЄСВ у розмірі 22% та 8,41% — для працівників із інвалідністю.

У податковому розрахунку за формою № 1ДФ відпускні прописуються з ознакою «101» у тому періоді, коли їх нарахували. У звіті з ЄСВ суми відпускних відображаються в таблицях 1 та 6.

Помилково не виплачені відпускні

У разі якщо підприємство не виплатило відпускні через те, що такого рішення не було в наказі про облікову політику, воно вносить зміни до такого наказу. За необхідності виправлення минулорічних помилок щодо нарахування відпускних коригують сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.

Більше читайте в тижневику «Головбух» № 19/2016, присвяченому питанням нарахування й обчислення відпускних.

Алгоритм розрахунку відпускних наведений у публікації «Розрахунок відпускних за час щорічних і додаткових відпусток».Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зробіть паузу для кави та новин

Маленька перерва - це також робота. Випийте кави та почитайте наші статті і новини. Це дуже просто: реєстрація займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а 30 березня дивіться безплатний вебінар «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль